Debata Smog vs Smart

Smog vs Smart

Pierwsze spotkanie trzeciej już edycji spotkań organizowanych przez Rzeszów Smart City.

Krótka relacja z spotkania w którym braliśmy udział. Spotkanie odbyło się 7 grudnia w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Spotkanie zorganizowane z powodu problemu dotyczącego nas wszystkich, na który wszyscy mamy większy lub mniejszy wpływ. Jak możemy reagować na zanieczyszczenie powietrza, czy możemy jemu zapobiec, jak unikać zagrożeń z nim związanych. Poniżej krótka relacja.

Na początek przemówienie Konrada Fijołka lidera Rzeszów Smart City. Przedstawienie uczestników spotkania, Andrzej Dec, Witold Walawender – radni miasta Rzeszowa, Agata Michalak – WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska), Wiktor Warchałowski – CEO & współzałożyciel firmy Airly, Maciej Kunysz – Ekoskop i Wojewodzka Rada Pożytku Publicznego, przedstawiciele Straży Miejskiej, Sztabu Kryzysowego, samorządowcy z okolicznych miast.

Na początek Wiktor z Ailry zrobił prezentację i zasady działania czujnika, metody badania powietrza i jaka idea przyświeca temu projektowi. Nie tylko ostrzeganie o zanieczyszczonym powietrzu, ale również to kiedy możemy wyjść bezpiecznie na pole (dwór), gdzie szukać miejsc z czystym powietrzem. Przykład z Krakowa gdzie czujniki umieszczone przy przedszkolach dają informację wychowawcom czy mogą bezpiecznie wyprowadzić dzieci na spacer

Następne wystąpienie Agaty Michalak z WIOŚ, do 2019 powstaną stacje automatyczne w Dębicy i Jarosławiu. Ważne gdzie jest lokalizacja czujnika. Musi być na odpowiedniej wysokości i mieć swobodny przepływ powietrza. Przyczyny dlaczego czujniki Airly nie mogą być brane pod uwagę dla oficjalnych komunikatów? (brak wszystkich certyfikatów).

Prezentacja Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej przez dr Hubert Kotarski, dr Krzysztof Malicki, dr Krzysztof Piróg z katedry socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pokazali wyniki badań jak rzeszowianie oceniają jakość powietrza, porównanie wyników z lat 2015 i 2017. Nastąpił wzrost ilości Rzeszowian stwierdzających ze powietrze mamy gorszej jakości.

Daniel Kunysz i mgr. Arkadiusz Turoń z Rowery.Rzeszow.pl pokazaliśmy rower publiczny IV generacji firmy Roovee. Na zdjęciach model prototypowy, udostępniony do testów stowarzyszeniu Rowery.Rzeszow.pl. Według różnych badań komunikacja samochodowa ma udział od 6,5 do 11% w SMOG’u. Zmieniając swe nawyki transportowe możemy w pewnym stopniu wpłynąć na jakość powietrza. I rower publiczny jest m.in. taką metodą.

Ostatnia prezentacja to firma o nazwie Cervi Robotics, producent dronów. Posiadają w swojej ofercie modele mogące być wyposażone w kamery światła widzialnego jak i termalne które pomagały by w poszukiwaniu źródeł zanieczyszczeń powietrza.

Dziękujemy za zaproszenie, o problemie trzeba głośno rozmawiać i zacząć go rozwiązywać.

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS