Niebezpieczne zielone

Okazuje się, że na większości rzeszowskich skrzyżowań sygnalizacja świetlna działa nieprawidłowo. Codziennie dochodzi do sytuacji, w których niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są narażeni na wypadki, z powodu wadliwej sygnalizacji.

O co chodzi?

Zielone światło dla pieszych i rowerzystów włącza się z opóźnieniem w stosunku do kolizyjnego strumienia samochodów skręcających w prawo na zielonym świetle.

Sytuacja, w której kierowca skręcający w prawo i ma wcześniej zielone niż piesi i rowerzyści jest niezgodna z prawem. 

Twarde dane

W ciągu ostatnich 5 lat (2007-2012) na rzeszowskich drogach doszło do 616 wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów, z czego 114 zdarzeń miało miejsce przy działającej sygnalizacji świetlnej. Dla przykładu, na skrzyżowaniu ulic Wiktora i Witosa (przedstawione na filmie) doszło do 10 takich sytuacji, w których pięciu rowerzystów zostało lekko rannych, a trzech ciężko.

Ile z tych wypadków było spowodowane niewłaściwym ustawieniem sygnalizacji? Trudno to jednoznacznie określić, ale jeśli w przyszłości nawet jeden rowerzysta lub pieszy uniknie potrącenia przez samochód, to warto o to walczyć. Niestety, żyjemy w mieście w którym Zarządca Dróg większą uwagę zwraca  na przepustowość skrzyżowań niż na bezpieczeństwo słabszych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli czekając na drodze rowerowej na czerwonym słyszysz z tyłu startujące samochody, a ty nadal masz czerwone to zgłoś do nas taką sytuację na [email protected].

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS