Relacja z kwietniowej Masy Krytycznej

 

Masa Krytyczna

Za nami pierwsza tegoroczna Masa Krytyczna ulicami Rzeszowa i pierwsza jego relacja z przejazdu. Gośćmi pierwszego kwietniowego przejazdu byli członkowie sekcji kolarskiej ZKS Stal Rzeszów, której liderem jest Tomasz Rudnicki.

Spora liczba chętnych zebrała się 27 kwietnia na rzeszowskim rynku. Już przed godziną 18:00 można było “na oko” ocenić, że jest Nas ponad 100 rowerzystów. Pierwsze słowa skierował do Nas wiceprezes stowarzyszenia rowery.rzeszow.pl Marcin Bonowicz. Podzielił się nowością dotyczącą organizowanym 20 maja Rajdzie rowerowym z Prezydentem Miasta Rzeszowa, a także wspomniał o zebranych datkach z zeszłorocznej ostatniej edycji Masy Krytycznej. To między innymi dzięki Waszej hojności możemy sprawiać, że przejazdy stają się atrakcyjną formą zdrowego spędzenia czasu. Ponadto standardową pamiątką są okazyjne szprychówki oraz dla szczęśliwców rozlosowane nagrody.

Megafon przekazaliśmy zaproszonemu liderowi sekcji kolarskiej koledze Tomkowi Rudnickiemu, który opowiedział o otwartym naborze młodzików w wieku 8-12 lat do sekcji. Członkowie biorą udział z sukcesami w licznych zawodach w regionie i w kraju, m.in.: Kellys Cyklokarpaty, Mistrzostwa Polski i Europy w Kolarstwie Przełajowym, Podkarpacka Liga Rowerowa, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików MTB i kolarstwie szosowym, Ogólnopolskie Kolarskie Kryterium Uliczne, Górskie Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym, lokalne zawody pucharowe w Kolarstwie Górskim, olimpiady rowerowe i wiele innych.

Ostatnim spontanicznie gościem był członek zarządu Przeworskiego Koła Turystyki Rowerowej Leliwa z Przeworska kolega Jerzy Kucha, który przyjechał do Nas z Łańcuta. Serdecznie zapraszał na dwa rajdy rowerowe: IV Wiosenny Rajd Rowerowy 29 kwietnia br. oraz VIII Rowerową Pielgrzymkę im. Jana Pawła II do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce 1 maja br, którego są organizatorami i partnerami.

Tradycyjnie po godzinie 18 wyruszyliśmy przez deptak w stronę ul. Słowackiego, ul. Matejki i ul. Grunwaldzkiej.

Pierwsze metry po kocich łbach, ale skręcamy w ul. Grunwaldzką prowadzącą wśród urokliwych kamienic, mijamy wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dojeżdżając do końca deptaka skręciliśmy w prawo w ul. Jana III Sobieskiego, gdzie mogliśmy znaleźć nieco więcej przestrzeni dla siebie i nabrać nieco większej prędkości. Początek peletonu reprezentuje młodzież sekcji ZKS Stal Rzeszów, w jednakowych niebieskich strojach, które zwracają na siebie uwagę i podkreślają przynależność do grupy oraz tradycyjnie Rzeszowska Riksza prowadzona przez Tomka Korczyńskiego. Dojeżdżamy do na co dzień ruchliwych skrzyżowań z ul. Targową oraz ul. Piłsudskiego, które szybko pokonujemy i jedziemy dalej prosto przez most Lwowski. Z szerokiej drogi skręcamy w ul. Mieszka I i wjeżdżamy w strefę zabudowy mieszkaniowej. Ciasnymi uliczkami przedzieramy się dalej i skręcamy w prawo w ul. Paderewskiego, gdzie na chwilę się zatrzymujemy przy serwisie rowerowym SowaSport, którzy działają na rynku od 2015 roku. Po chwili jedziemy dalej i skręcamy w lewo w al. Rejtana, gdzie zajmujemy jeden z pasów jezdni. Kierujemy się na al. Sikorskiego, by chwilę później skręcić w ul. Nowowiejską i ul. Uroczą, której sąsiadujące działki przechodzą intensywną rozbudowę. Warto zaznaczyć, że po prawej stronie ulicy zostały wybudowane ścieżki rowerowe.

Z Uroczej na Strażacką w kierunku zapory na Wisłoku

Ostry zakręt w prawo w ul. Strażacką. Tutaj mieliśmy drobny incydent z nadpobudliwym kierowcą, który próbował nie zastosować się do poleceń zabezpieczającego przejazd i ominąć jadących rowerzystów, ale obyło się na nerwach, gwałtownym nawracaniu i odjechaniu w boczną uliczkę. Spróbujmy wśród znajomych wspomnieć o organizowanych przejazdach tego typu, aby jak największe grono mieszkańców wiedziało, że jest to krótkotrwałe zablokowanie drogi. Widujemy przypadki kierowców, którzy widząc taki przejazd nawracają i szukają alternatywnej drogi łamiąc przy tym przepisy. Skąd ten pośpiech? Można tu przytoczyć słowa piosenki Artura Gadowskiego: “Trochę wolniej! Po co gonić tak? W imię czego, tracić głowę?”. Nie zmienia to faktu, że Masa Krytyczna jedzie dalej. Ponownie skręcamy w prawo w ul. Kwiatkowskiego, a następnie na ruchliwej krzyżówce z al. Powstańców Warszawy kierujemy się w stronę zapory oraz Stadionu Miejskiego. Mijamy obiekt sportowy, aby za chwilę zjechać do Parku Kultury i Wypoczynku, gdzie zatrzymujemy się pod sceną.

Pierwsze nagrody tegorocznej Masy Krytycznej

Po chwili na scenie pojawiają się członkowie sekcji kolarskiej ZKS Stal Rzeszów oraz organizatorzy i członkowie stowarzyszenia rowery.rzeszow.pl. Rozdaliśmy okazyjne szprychówki dotyczące naboru chętnych do dołączenia do grupy sekcji kolarskiej oraz informacji o bezpiecznym poruszaniu się po zmierzchu poza terenem zabudowanym, którą uzgodniliśmy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Rzeszowie. Jednocześnie puszki zapełniały się datkami na kolejną edycję Masy Krytycznej. Tym razem szczęśliwcy zostali nagrodzeni pomarańczowymi koszulkami z logiem Rzeszów miasto innowacji oraz logiem stowarzyszenia rowery.rzeszow.pl. Dopiero po rozdaniu szprychówek mogliśmy dokładniej oszacować, że pod sceną zebrało się ponad 150 rowerzystów! Przejechaliśmy dystans niecałych 12 kilometrów po płaskim terenie. Czasem spotykamy się ze zdaniami o zbyt wolnej jeździe, dlatego zachęcamy, aby śledzić naszego facebooka, gdyż może się pojawić propozycja kolejnej SuperMasy na której jeździmy szybciej, dalej i odwiedzamy miejsca, które są warte zobaczenia. W Naszym stowarzyszeniu są obecni uprawnieni Instruktorzy Turystyki Rowerowej, którzy mają szersze możliwości i doświadczenie w kwestii organizacji wyjazdów rowerowych.

Pragniemy jeszcze raz przypomnieć o nadchodzącym Rajdzie z Prezydentem, który będzie miał miejsce 20 maja, którego szczegóły z pewnością podamy już wkrótce!

Dziękujemy za wspólny udział w kwietniowej RzMK i zapraszamy na kolejną już za niecały miesiąc!

 

DYSKUSJA