Rowerzysto – nie oślepiaj innych

Apelujemy do wszystkich rowerzystów o używanie światełek rowerowych, które  są obowiązkowym wyposażeniem każdego roweru, oraz o rozsądne używanie mocnych reflektorów mogących oślepiać innych rowerzystów, pieszych czy rolkarzy.

3000LM-Bike-Cycle-Light-CREE-3-Head-Lamp-T6-LED-Mountain-Bicycle-Cycling-Accessories-Waterproof-Battery

Uwaga mocne światło

Uwaga mocne światło

Panuje zasada im mocniejsze oświetlenie tym lepsze, ma to sens w ruchu drogowym gdzie jesteśmy bardziej dostrzegani przez kierowców samochodów. Jednak w przypadku poruszania się po drogach rowerowych powinniśmy zmniejszyć intensywność emitowanego światła, oraz nie kierować strumienia światła w oczy innych użytkowników. Zbyt mocne światło skierowane bezpośrednio w innego rowerzystę, pieszego czy rolkarza może spowodować że zostanie oślepiony i dojść do zderzenia z nim. Szczególnie niebezpieczne są reflektory z diodami CREE w trybie stroboskopu skierowane w oczy innej osoby. Nie informują o tym przepisy, lecz informacje w instrukcji użytkowania takich urządzeń, oraz specjalne naklejane oznaczenia .

pol_pl_Mini-Latarka-LED-7W-300LM-CREE-Q5-LED-5003_3Dodatkowo apelujemy do pieszych i rolkarzy aby używali odblasków podczas gdy poruszają się nieoświetlonymi odcinkami dróg. Odblaski są obowiązkowe dla pieszych po za obszarem zabudowanym, ale zwiększysz swoje bezpieczeństwo gdy będziesz ich używał wszędzie tam gdzie poruszasz się nocą.

dziękujemy

DYSKUSJA