Stojaki rowerowe dla szkół

Końcem2014 roku wystartowaliśmy w ogólnopolskim konkursie granatowym  ,,Tu mieszkam tu zmieniam” organizowanym przez Fundacje Banku BZWBK. Celem konkursu była realizacja 300 najciekawszych projektów poprawiających jakość życia mieszkańców danego miasta.
Od dawna wiedzieliśmy o problemie braku bezpiecznych miejsc do parkowania rowerów w Rzeszowie, oraz o dużej liczbie kradzieży do których dochodzi w rzeszowskich szkołach, gdzie główną przyczyną sa kiepskiej jakości zapięcia rowerowe i marne stojaki rowerowe typu wyrwikolko. Chcieliśmy to zmienić pozyskując fundusze na budowę bezpiecznych stojaków rowerowych u-ksztaltnych i przekazać je dla rzeszowskich szkol. Wystartowaliśmy w konkursie i spośród 3000 złożonych projektów, nasz trafił na zwycięska listę!  Udało się i otrzymaliśmy od banku 5 000zl na realizacje zadania

fahrradueberdachung-pegasus-einseitig-6-felder-ohne-waende-stahlkonstruktion-in-ral-9007-graualuminium
Po otrzymaniu informacji o wygranej w konkursie skontaktowaliśmy się z wydziałem edukacji urzędu miasta Rzeszowa aby ten poinformował dyrektorów szkół o tym ze nasze stowarzyszenie chce darować bezpieczne stojaki rowerowe dla placówek, które się do nas zgłoszą. Po tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź ze szkoły nie są zainteresowane udziałem w projekcieinformacja ta była dla nas mocnym zaskoczeniem.

 

Szanowny Panie,

Uprzejmie informuję, że wszystkie gimnazja podległe Gminie Miasto Rzeszów zostały poinformowane o możliwości udziału w projekcie pn.Bezpieczne stojaki rowerowe dla szkół. Jednocześnie informuję, że do Wydziału Edukacji nie wpłynęła żadna informacja dotycząca chęci przystąpienia przez szkoły do ww. programu.

 

Z poważaniem,

Małgorzata Kurek

Wydział Edukacji

Urzędu Miasta Rzeszowa

 

Poniżej treść pisma które wysłaliśmy do wydziału edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa:

 

Rzeszów, 17 grudnia 2014 r.

                                       Dyrektor Wydziału Edukacji w Rzeszowie pl.

Ofiar Getta 7 35-002 Rzeszów

 

Dotyczy: Program grantowy „Tu mieszkam, tu zmieniam”

Szanowny Panie Dyrektorze, W imieniu Stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl zwracam się z informacją i prośbą o współpracę. Jako stowarzyszenie uzyskaliśmy grant finansowy od banku „Bank Zachodni WBK” na realizację programu „Bezpieczne stojaki rowerowe dla szkół”. Odbiorcami bezpośrednimi będzie 6 szkół gimnazjalnych. Celem jest zmniejszenie liczby kradzieży rowerów wśród młodzieży szkolnej poprzez budowę bezpiecznych stojaków rowerowych w sześciu szkołach. Aby go osiągnąć niezbędny będzie zakup i montaż 30 bezpiecznych stojaków rowerowych U-kształtnych wraz z ich oznaczeniem, tworząc tym samym 60 nowych miejsc parkingowych dla rowerów. Dodatkowo chcemy na każdym stojaku nakleić informację o tym, jak poprawnie ich używać i czym zapinać bezpiecznie swój rower. Korzyściami z projektu będą nowe miejsca parkingowe dla rowerów w szkołach gimnazjalnych, poprawa bezpieczeństwa pozostawianych rowerów, zwiększenie świadomości wśród młodzieży szkolnej, zwiększenie komfortu zapinania rowerów, a pośrednio zmniejszenie liczby kradzieży.

Mamy zagwarantowaną kwotę grantu 5 tyś zł, wkład własny Stowarzyszenia wyniesie 350 zł. Spodziewany jest też wkład własny szkół jako bezpośrednich beneficjentów w podobnej kwocie. Prosimy przesłać informację do dyrektorów szkół. Jednostki które chciałyby otrzymać nowe stojaki prosimy o wiadomość zwrotną na adres [email protected]

Program dodatkowo zakłada głosowanie internautów za pomocą aplikacji internetowej. Termin tego głosowania upływa 21 grudnia. Zdobycie największej liczby głosów skutkuje nawet podwojeniem kwoty grantu i tym samym zwiększenie liczby stojaków rowerowych. By program zakończył się sukcesem proszę o jak najszybsze przesłanie tej informacji do zainteresowanych szkół gimnazjalnych. Kopię wniosku oraz kosztorys przesyłam w załączniku.
Odpowiedź proszę skierować na adres poczty elektronicznej [email protected]

 

Arkadiusz Turoń

tel. 603 742 607. 

rowery.rzeszow.pl

 

 

Uznaliśmy ze zawiodła komunikacja i na własną rękę postanowiliśmy poszukać placówek, które chciałby za darmo stojaki rowerowe od nas. Po wysłaniu kilkudziesięciu pism do szkół udało się znaleźć szkoły chcące otrzymać nowe stojaki rowerowe. Mieliśmy już placówki więc ogłosiliśmy przetarg na wykonanie 30 stojaków rowerowych w kształcie odwróconej litery U, firmy które się zgłosiły oferowały ceny do 12000zl za całość. Wybraliśmy firmę sop-tech która oferowała porządne stylowe stojaki ze stosownymi oznaczeniami. W projekcie nie przewidzieliśmy jednak kosztów dostawy, które przy takich zamówieniach są dość spore.

 

wenusretro7

Chcąc zrealizować projekt zgłosiliśmy się do prezydenta Ferenca o wsparcie inicjatywy, argumentując ze stojaki przekażemy na własność dla szkół. Otrzymaliśmy standardowa odpowiedz ze miasto nie ma pieniędzy i nam nie pomoże. Odpowiedź z Ratusza:

KMBT_C454e-20150323132615

Nasze pismo z prośbą o pomoc w realizacji zadania:

 

Rzeszów 03.03.2015r.

   Tadeusz Ferenc

                         Prezydent Miasta Rzeszowa

                     Rynek 1, 35-064 Rzeszów

Dotyczy: Budowy stojaków rowerowych w rzeszowskich szkołach

 

Szanowny Panie Prezydencie,

zwracamy się z prośbą o wsparcie naszej inicjatywy którą realizujemy wspólnie z fundacją Banku BZWBK. Otrzymaliśmy dofinansowanie 5 000 zł od fundacji Banku BZWBK z programu grantowego „Tu mieszkam – tu zmieniam” na budowę bezpiecznych stojaków rowerowych dla rzeszowskich szkół. Projekt zakłada budowę 30 bezpiecznych stojaków U-kształtnych w sześciu szkołach. Pieniądze otrzymaliśmy od Banku, ogłosiliśmy przetarg jednak kwoty realizacji tego zadania przekraczają nasz budżet 5 tys zł. Brakuje nam ok. 1500 zł aby móc w pełni zrealizować zadanie i wykorzystać fundusze przekazane od banku BZWBK. Stojaki przekażemy na własność dla szkół które zgłosiły nam zapotrzebowanie na nie.

 

Szkoły które na tą chwilę zgłosiły się do nas:

– Gimnazjum nr 8

– Szkoła podstawowej nr 10

– Szkoła Podstawowa nr 5 i Gimnazjum nr 12)

– ZSS ul. Warszawska

– Gimnazjum nr 10

Prosimy o pomoc w realizacji zadania.

 

Z wyrazami szacunku

Daniel Kunysz

Prezes Stowarzyszenia

 

W miedzy czasie napisaliśmy PROJEKT o wsparcie realizacji zadania publicznego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, którego celem było wspieranie inicjatyw finansowanych ze źródeł prywatnych. Tutaj tez otrzymaliśmy negatywną odpowiedź po ponad miesięcznym opóźnieniu ze nam nie pomogą..
Bardzo chcieliśmy zrealizować ten projekt dlatego skontaktowaliśmy się z producentem by wynegocjować lepsza cenę udało się zaoszczędzić na pakowaniu i na transporcie, musieliśmy tez zmniejszyć liczbę bramek z 5 na cztery dla pojedynczego kompletu tak aby wszystkie z 6 zgłoszonych szkół otrzymało po jednym zestawie.  Stojaki odebraliśmy z Krakowa i dostarczyliśmy do szkół 🙂  Tutaj tez pojawiło się kilka zgrzytów.. w jednej ze szkół jak konserwator dowiedział się że ma kopać dołki pod montaż tych stojaków zarzucił nam brak certyfikatów i atestów na owe stojaki, nie umiał jednak wskazać instytucji która owe certyfikaty na stojaki wystawia 😀 Mając na uwadze fakt że u-kształtne stojaki rowerowe w Rzeszowie to nowość i chcąc mieć pewność że zostaną dobrze zamontowane (znamy przykład z rzeszowa np. obok gimn. nr.7  gdzie stojaki U-kształtne zamontowane są jeden obok drugiego) przygotowaliśmy prostą instrukcję montażu stojaków rowerowych PDF aby uniknąć podobnych innowacyjnych rozwiązań.

wenusretro6

PLACÓWKI KTÓRE OTRZYMAŁY STOJAKI:

– Gimnazjum nr 8

– Szkoła podstawowej nr 10

– Szkoła Podstawowa nr 5 i Gimnazjum nr 12)

– ZSS ul. Warszawska

– Gimnazjum nr 10

– Szkoła podstawowa w Stykowie

Poniżej zdjęcia już zamontowanych stojaków przesłanych przez placówki:

słocina  Zespół Szkół nr 8

gim10

gim nr10

unnamed

Podsumowując całą ta akcje, stwierdzamy ze ciężkie jest życie darczyńcy i dużo wody w Wisłoku upłynie zanim Rzeszów stanie się rowerowa mekka.

Stojaki stoją i są używane we wszystkich sześciu szkołach! Pozdrower 😉

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS