Top 10 rzeszowskich bubli rowerowych – ANKIETA

Przedstawiamy dziesięć najciekawszych tworów rzeszowskiej inżynierii. Turystom radzimy zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się  po Rzeszowie, oraz przyjechać z własnym rowerem. Zachęcamy również do zagłosowania w ankiecie pod artykułem.

 

1. Pasy Rowerowe ks. Jałowego

pasy rowerowe rzeszów bubelPasy rowerowe na ul. ks. Jałowego w Rzeszowie mają 50cm szerokości, zaczynają się i kończą przy skrzyżowaniach, oraz dojazdach do bocznych uliczek. Kierowcy samochodów wykorzystują je do awaryjnego zatrzymania się lub parkowania. Zimą są miejscem składowania śniegu z odśnieżanej drogi. Wystające zaparkowane samochody, haki holownicze, czy otwarte bagażniki narażają bezpieczeństwo rowerzysty. Pasy rowerowe prowadzą donikąd. Ilustracja obrazuje sposób myślenia w Warszawie i w Rzeszowie.

 

2. Droga dla rowerów 50cm + Gandalf

W Rzeszowie jadąc rowerem szerszym niż 50cm możesz nie zmieścić się na drodze rowerowej. Dodatkowo inżynierowie zadbali o atrakcje w postaci latarni Gandalfa, przez którą tylko wymiarowe pojazdy mogą przejechać dalej. Rower z przyczepką, riksze czy inne szersze pojazdy nie przejadą – you shall not pass!

 

3. Braki przejazdów rowerowych

rzeszów buble drogowe brak przejazdów rowerowych

Rzeszów otwarcie Wisłokostrady

Przepisy definiują że przejazdy rowerowe buduję się na drogach dla rowerów, oraz że jest to miejsce przeznaczone do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi; szczególnie narażone na wypadki. Niestety Rzeszowscy Inżynierowie zapominają o tym zapisie dlatego rowerzyści sami malują przejazdy za pomocą kredy. – po dziś dzień brak przejazdów w całym mieście Turystom radzimy uważać w tych punktach często dochodzi do wypadków, szczególnie narażone są dzieci.

 

4. Słupki w skrajni i parkowanie na drogach rowerowych

rzeszów-buble-drogowe-słupki-na-drodze

Rzeszów ul. Cienista

Tutaj mamy przykład niezachowanej skrajni oraz słupki zamontowane na drodze dla rowerów. Dodatkowo w tle można zauważyć samochody zaparkowane na drodze dla rowerów.

 

5. Rzeszowski Rower Miejski

rower miejski rzeszów bubelTurystom radzimy przyjechać z własnym rowerem do Rzeszowa. Publiczny Rower miejski nie działa, rowery są brudne, zardzewiałe, oraz niesprawne technicznie. Z badań prowadzonych w 2014r. wynika że z roweru publicznego w Rzeszowie korzysta poniżej 0,002% rowerzystów.

 

6. Błędne oznakowania

rzeszów błędne oznakowanie buble drogoweW Rzeszowie ciężko jest jeździć zgodnie z przepisami tym bardziej że sami inżynierowie nie wiedzą gdzie i jak stawiać oznakowanie. Tutaj dobry przykład na bezmyślność projektantów. Takich przykładów w Rzeszowie jest niestety więcej.

 

7. Wysokie Krawężniki

ul. Lubelska, wyjazd ze Staromiejskiej

Wysokie krawężniki to w Rzeszowie prawdziwa plaga, oraz zmora rowerzystów. Przepisy mówią że krawężniki na drogach rowerowych powinny być zlicowane z asfaltem, a w szczególnych przypadkach mogą mieć 1cm wysokości. W Rzeszowie inżynierowie zrozumieli że krawężnik na drodze rowerowej powinien mieć od 1cm wzwyż i tak też budowano. Tutaj przykład innowacyjnego rozwiązania z ul Wyzwolenia (niedawno remontowanej)  po naszej interwencji zeszlifowali krawędź tworząc innowacyjny krawężnik. Krawężniki są utrudnieniem dla rowerzystów, osób niepełnosprawnych oraz pieszych. Jadąc rowerem z dzieckiem w foteliku, które właśnie zasnęło możesz mieć pewność że rzeszowscy drogowcy zadbali że na każdym krawężniku nastąpi pobudka.

 

8. Brak stojaków rowerowych lub marne

rzeszów stojaki rowerowe imitacja

Niestety w Rzeszowie brak jest stojaków rowerowych, a jak już są – to marnej jakości. Najgorzej jest na rzeszowskich deptakach gdzie żywcem nie ma gdzie przypiąć roweru. Pomimo naszych apeli aby postawili tam stojaki rowerowe u-kształtne konserwator zabytków stoi oporem twierdząc że dawno temu też ich nie było i postawienie ich teraz zepsuje historyczny wizerunek miasta. Rowerzyści zapinają swoje rowery do latarni, a zagraniczni turyści zwiedzający nasze miasto śmieją się z naszego gospodarza.

 

9. Nielegalne przyciski

niezgodne z prawem przyciski rzeszów bubelStosowane rozwiązania w postaci ręcznych przycisków wzbudzeniowych na drogach dla rowerów jest niezgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r.  Z interpretacji zapisów załącznika nr 3 punktu 3.1 do ww. rozporządzenia wynika, że przyciski można stosować  w przypadku pieszych. Natomiast w przypadku pojazdów należy stosować sygnał wytwarzany automatycznie. Niemcy dopuszczają stosowanie przycisków jako rozwiązanie pomocnicze aby przyśpieszyć sygnał zielony dla rowerzystów, oraz ze względu na fakt, że niektóre rowery nie są rozpoznawane przez stosowane detektory. W Rzeszowie jak nie klikniesz nie dostaniesz światła zielonego lub po kilku zmianach u kierowców.

 

10. Buspasy

rzeszów buspasy zakaza rowerówW Rzeszowie wprowadzono buspasy których celem jest zmniejszenie emisji spalin poprzez zachęcenie kierowców samochodów do korzystania z komunikacji publicznej. Nasz pro-spalinowy Prezydent w trosce o bezpieczeństwo rowerzystów zakazał jazdy rowerem po buspasach. Rowerzyści muszą stać w korku za samochodami wdychając spaliny których sami nie produkują. Paradoksem jest to że w godzinach, w których buspasy nie obowiązują rowerzyści muszą się nimi poruszać. Ciekawostką są buspasy na ul. Sikorskiego gdzie po obydwu stronach są drogi rowerowe, a buspasy zezwalają na jazdę rowerem. To rozwiązanie jest szczególnie niebezpieczne dla rowerzystów w godzinach w których ruch samochodowy jest ograniczony, a rowerzyści muszą jechać środkowym pasem mijani z jednej strony przez autobusy z drugiej przez samochody. Pomimo apeli władza jest nieugięta.

 

Bubli rowerowych w Rzeszowie jest dużo więcej. Można tu wymienić dodatkowo: pętle indukcyjne niewykrywające rowerzystów, brak spójności infrastruktury rowerowej, most lwowski, Zapora, most Naruszewicza czy kładka na bulwarach po których zgodnie z przepisami nie możesz jeździć rowerem, na kradzieżach rowerów skończywszy. Rzeszów jest jeszcze w erze dinozaurów jeżeli chodzi o rowery. Możesz to zmienić głosując  w ankiecie poniżej – buble które zyskają najwięcej głosów zgłosimy do pilnej naprawy.

 

Ankieta: największy rzeszwski bubel rowerowy? (max3)

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
DYSKUSJA