Zapisanie w budżecie funduszy na stojaki rowerowe to konieczność!


Do roku 2013 Rzeszów, wg danych Stowarzyszenia, posiadał ok. 65 km oznakowanych tras rowerowych
; liczba km oddawanych tras wciąż rośnie. Niepokojący jest jednak fakt, że nie idzie za tym rozbudowa infrastruktury parkingowej.

 

P1180026oŹródło: voy, rowery.rzeszow.pl

Z powodu niedoboru miejsc parkingowych w centrum rzeszowianie przypinają rowery do słupów, barierek, płotów oraz znaków drogowych. Ponadto rower można lepiej zabezpieczyć zapinając  go o ramę; ponadto słupek/barierka stanowi oparcie dla jednośladu.

IVLO RzeszowIVLO Rzeszow
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Największe zapełnienie stojaków rowerowych odnotowuje się pod placówkami oświaty. Oto zdjęcia spod IV Liceum Ogólnokształcącego. Na miejsce stojaku załapali się uczniowie pierwszych lekcji. Kolejni, zmuszeni brakiem miejsca, przypięli je do ogrodzenia.

BaracudaV - SłocinaBaracudaV - Słocina
Źródło: BaracudaV, rowery.rzeszow.pl

Podobna sytuacja przy Szkole Podstawowej nr 5 na Słocinie.

rowery URrowery UR
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Akademiki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W mieście mającym najwięcej studentów w przeliczeniu na mieszkańca, przepełniona rowerami wiata: widok niczym z Holandii. Pechowcy przypięli więc rowery do… okolicznych drzew. Co na to władze, które dbałość o miejską zieleń stawiają na pierwszym miejscu?

MH stojakiMH stojaki
Źródło: BaracudaV, voy, rowery.rzeszow.pl

Miejsca handlu w Rzeszowie są tłumnie odwiedzane przez rowerzystów – zwłaszcza te, gdzie infrastruktura spełnia społeczne oczekiwania. Oto zdjęcia spod Millenium Hall. Rowerzyści nie tylko mają do dyspozycji porządny stojak w łatwo dostępnej lokalizacji, ale i zadaszenie (poziom +1 galerii).

W Rzeszowie z roku na rok ginie coraz więcej rowerów. Wg danych Policji w roku 2012 w miesiącach styczeń-czerwiec odnotowano kradzież 55 rowerów, w całym roku było to 135 kradzieży. 2013 rok to 70 kradzieży do lipca i aż 65 kradzieży w lipcu i sierpniu. Część kradzieży wynikało ze złego zabezpieczenia rowerów.

linkau-lock
Źródło: http://parkujrower.byd.pl

Wielu rowerzystów używa popularnych zapięć linkowych  (na zdjęciu po lewej). Są one tanie i lekkie, jednak zapięcie takie może być sforsowane w kilka sekund. Właściwe zabezpieczenie roweru zapewnia zapięcie typu U-lock (na zdjęciu po prawej). Sam rower powinno zapinać się jednocześnie o koło i ramę. Niestety, większość miejsc parkingowych w Rzeszowie nie spełnia kryterium bezpieczeństwa, gdyż niemożliwe jest przypięcie roweru w ten sposób.

wyrwikółkowyrwikółko
Źródło: voy, rowery.rzeszow.pl;  Bractwo Rowerowe (Radom)

W Rzeszowie mamy do czynienia głównie z niby-stojakami, tzw. wyrwikółkami. Niestety, rower w takim niby-stojaku nie stoi stabilnie. Niektórych rowerów, ze zbyt cienkimi i zbyt grubymi oponami nie da się zaparkować. Inne jednoślady, pozornie stabilne, mogą się przewrócić np. w wyniku podmuchu wiatru. Bardzo poważną wadą „wyrwikółek” jest brak możliwości zapięcia roweru o koło i ramę jednocześnie. Tego typu niby-stojaki nie spełniają kryterium bezpieczeństwa. Rower przypięty tylko o koło można z łatwością ukraść. A kradzieże w Rzeszowie zdarzają się w tym roku częściej niż w poprzednich latach – o czym alarmowali mieszkańcy. Stąd też pytanie – czy to jeszcze stojak rowerowy? Naszym zdaniem takie rozwiązanie absolutnie  nie może być uznane za stojak rowerowy nie spełniając dwóch podstawowych kryteriów: wygody użytkowania i bezpieczeństwa.

stojak rowerowystojak rowerowy
Źródło:  www.stalkam.com ; Rowerowy Toruń

Dobry stojak rowerowy pozwala zapiąć rower o koło i ramę jednocześnie, poza tym rower jest o stojak oparty stabilnie. Klasyczny dobry stojak ma kształt odwróconej litery „U”, umożliwia on zaparkowanie dwóch rowerów: po obu stronach.

stojaki - TESCOstojaki MH
Źródło: voy, BaracudaV, rowery.rzeszow.pl

Dobre stojaki rowerowe znajdziemy przy Millenium Hall oraz przy Tesco na Nowym Mieście. Początkowo przed Millenium Hall istniały cztery takie zbiorcze stojaki. Duże zapotrzebowanie na tego typu parkingi spowodowało, iż zarządca zwiększył liczbę miejsc postojowych dla rowerów. Nawiasem mówiąc – Millenium Hall wzorowo zadbało o potrzeby rowerzystów, w przeciwieństwie do innych rzeszowskich galerii handlowych…

stojak allforplanet stojak allforplanet
Źródło: voy, rowery.rzeszow.pl

Dobre stojaki, w dodatku z atrakcyjnym wzornictwem, stanęły dzięki w Rzeszowie dzięki uprzejmości fundacji AllForPlanet, która je ufundowała.

Warto zaznaczyć jeden przykry fakt: W Rzeszowie nie ma ani jednego stojaka z prawdziwego zdarzenia sfinansowanego ze środków publicznych. Zwracamy uwagę na to, iż wyrwikółek nie traktujemy jako funkcjonalnych miejsc postojowych.

Rozwiązanie sytuacji:
– zabezpieczenie w budżecie Miasta Rzeszowa pieniędzy na budowę stojaków rowerowych
– zaangażowanie mieszkańców Rzeszowa: konsultacje społeczne dotyczące lokalizacji nowych miejsc postojowych dla rowerów
– docelowo zabezpieczenie środków na parkingi rowerowe przy realizacji nowych inwestycji publicznych

Jak to robią w innych miastach? Wrocław – w poprzednim roku postawiono około 350 stojaków w blisko 75 lokalizacjach. Propozycje lokalizacji wrocławianie zgłaszali drogą elektroniczną.

stojaki Wrocławstojaki Wrocław
Źródło: wrower.pl

Po lewej efekt: zamontowane stojaki rowerowe w ramach tego zadania. Koszt 700 miejsc parkingowych to 150 tysięcy złotych. Koszt jednego miejsca parkingowego to niewiele ponad 200 złotych. Na zdjęciu po prawej infrastruktura zrealizowana jeszcze wcześniej we Wrocławiu: zadaszony, estetyczny parking rowerowy.

stojaki Białystok

Białystok poszedł podobną drogą: ogłosił, iż są pieniądze na postawienie stojaków. Mieszkańcy z kolei mogli umieścić na specjalnie przygotowanej mapie swoje propozycje i je uzasadnić. Jak widać, największe zapotrzebowanie na miejsca parkingowe istnieje w centrum miasta.

stojaki - standardy Szczecin

Źródło: Standardy projektowe i wykonawcze systemu rowerowego Miasta Szczecin

Ilu miejsc parkingowych potrzeba – pokazane jest w powyższej tabeli. Zestawienie jest dostępne w tzw. Standardach projektowych i wykonawczych systemu rowerowego Miasta Szczecin. To szczegółowe opracowanie, którego celem jest zapewnienie jak najwyższej jakości infrastruktury rowerowej. Dla Rzeszowa taki dokument wciąż niestety nie istnieje.

Z tego miejsca apelujemy o wpisanie do budżetu kwoty na zakup i montaż u-kształtnych stojaków rowerowych we wskazanych w wyniku konsultacji społecznych miejscach w mieście; ponadto pod szkołami ze względu na duże zainteresowanie i promowanie dobrych praktyk od najmłodszych lat.

Naszym zdaniem w mieście potrzeba co najmniej ok. 300 stojaków w samym centrum i 700 na pozostałych osiedlach. W budżecie miasta powinno się na to zarezerwować ok. 400 tys. zł. Koszt jednego stojaka w kształcie odwróconej litery ”U” z montażem to ok. 300-400 zł.

Stojaki rowerowe będą szczególnie potrzebne w związku z wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania – część kierowców przesiądzie się na inne środki transportu, w tym rower. Trzeba zapewnić im alternatywę, bo w tej chwili miejsc parkingowych dla rowerów jest wyjątkowo mało.
Petycja o wpisanie do budżetu funduszy na stojaki rowerowe .

 

 

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS