Działania Stowarzyszenie

Amsterdam jeszcze bardziej Rowerowy

Tekst z portalu Miasto 2077. Jak tam władze miejskie podchodzą do planowania przestrzeni publicznej dla mieszkańców miasta.

A jak to wygląda w Rzeszowie? Budowa dodatkowych pasów likwidując trawniki i wycinając drzewa. Mowa tu o prawoskrętach na rondzie Dmowskiego i ul. Słowackiego.

W Amsterdamie tylko 22 proc. podróży odbywa się samochodem, a jednocześnie dla aut zarezerwowane jest 45 proc. dróg. Z drugiej strony na rowerze dojeżdża niemal 70 proc. mieszkańców, a pod te jednoślady zarezerwowane jest tylko 11 proc. infrastruktury. Władze miasta postanowiły więc nieco zmienić te proporcje.

Stąd pomysł na likwidację 11,2 tys. miejsc parkingowych, która będzie następować sukcesywnie aż do 2025 roku. To nie tylko kwestia zniechęcania kierowców do siadania za kółkiem. W wielu rejonach miejsca parkingowe dla aut zostaną zastąpione przestrzenią, gdzie można pozostawić rower. W mieście, gdzie wykorzystuje się go tak powszechnie możliwość zaparkowania roweru często robi się problematyczna. Na likwidowanych miejscach parkingowych sadzone będą też drzewa oraz poszerzane chodniki. Wszystko będzie zależne od miejscowych potrzeb, które rozwiązanie okaże się najkorzystniejsze z punktu widzenia mieszkańców.

Jako swoiste uzupełnienie tej decyzji ratusz zamierza też ograniczać zezwolenia, na podstawie których kierowcy mają prawo do parkowania w mieście. Władze chcą, aby rocznie ich liczba malała o około 1,5 tys. – do końca 2025 roku da to więc 10,5 tys. zezwoleń mniej (licząc z tym rokiem). Widać więc, że oba procesy dość proporcjonalnie będą się bilansowały.
Odbieranie uprawnień nie będzie przy tym główny narzędziem w realizacji tego postanowienia. Ratusz szacuje, że rocznie wygasa około 1,1 tys. zezwoleń, co wiąże się z wyprowadzką poszczególnych mieszkańców, sprzedażą auta, czy śmiercią użytkownika.

Tekst pochodzi z http://www.miasto2077.pl/amsterdam-bedzie-jeszcze-bardziej-rowerowy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.