Arkadiusz Turoń – rowerowy Kandydat do sejmiku

Na początek krótka prezentacja.

Wycieczka w Pieniny – Sokolica

Arkadiusz Turoń – kandydat do sejmiku,

urodziłem się w Strzyżowie 1978 roku, pochodzę z Domaradza, a od 2005 roku mieszkam i działam w Rzeszowie. Jestem absolwentem Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku Historia. Aktywnie działam jako wolontariusz w stowarzyszeniach Obywatelski Rzeszów i Rowery.Rzeszow.pl,.

Od kilku lat działam w stowarzyszeniu Rowery.Rzeszow.pl, obecnie jako główny Sekretarz Stowarzyszenia. Staram się wpływać na władze samorządowe na poprawny rozwój infrastruktury dla niechronionych uczestników ruchu. Efekty tej pracy to m.in. powstałe przejazdy rowerowe na rzeszowskich skrzyżowaniach, o tym możecie poczytać w Nowiny24.pl.  Rozbudowa dróg dla rowerów na odcinku Most Karpacki (zapora) – rezerwat Lisia Góra, u-kształtne stojaki rowerowe dla rzeszowskich szkół, Owocowy Sad Miejski.  Dopóki zdrowie dopisywało byłem  honorowym dawcą krwi. Byłem wolontariuszem podczas dwóch edycji Pucharu Rowerów Ręcznych EHC CUP, organizowanych przez fundację Rafała Wilka, wolontariuszem  podczas 3 edycji Ultramaratonu Podkarpackiego. Pomagałem również dwukrotnie podczas finałów WOŚP, triathlonu rzeszowskiego, współorganizuję Rzeszowską Masę Krytyczną, oraz Tour de Podkarpacie.

Staram się również opracowywać różne trasy rowerowe do spokojnych rodzinnych wycieczek. Jedna z nich wzdłuż brzegów Wisłoka. A opis jej na łamach Gazety Wyborczej

RzMK z Tomkiem Marczyńskim

Na FB prowadzę grupę “Niedziela na rowerze“. Tam z grupą bliższych i dalszych znajomych umawiamy się na niedzielne wycieczki rowerowe.

Brałem czynny udział przy tworzeniu rowerowego szlaku Green Velo.

Poznawanie dobrych praktyk – wizyta studyjna w Brandenburgii.

Obecnie działam w projekcie Zachowanie i promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego poprzez Zielone Szlaki (OUR WAY)”. Więcej o tym projekcie na:    https://rowery.rzeszow.pl/greenways-zielone-szlaki-na-podkarpaciu/

Chcąc wejść na level wyżej działalności zdecydowałem się kandydować na radnego do sejmiku województwa Podkarpackiego w okręgu nr. 1. Obejmuje on powiaty rzeszowski, łańcucki i leżajski.

Startuję z listy nr. 6. Komitetu Wyborczego Razem z miejsca nr. 4.Arkadiusz Turoń

Moim priorytetem jest rozwój zrównoważonego transportu, opartego o komunikację publiczną do której również zaliczam rower. Nie znaczy to że jestem wrogiem samochodu, on też ma swoje miejsce we współczesnym świecie. Drugi segment na którym chcę się skupić to rozbudowa infrastruktury turystycznej ze szczególnym naciskiem na szlaki rowerowe. Widzę możliwość powstania dwóch głównych tras turystycznych. Jedna relacji wschód zachód biegnąca śladem średniowiecznego szlaku Via Regia (Droga Królewska) jak i szlakiem św. Jakuba, oraz trasą Euro Velo 4.

Wzorem autostrady A4 Podkarpacie połączyło by się rowerowo z zachodem Europy. Druga propozycja to trasa doliną Sanu, początkowo z Przemyśla do Sanoka gdzie węzły kolejowe zapewniają transport turystom niezmotoryzowanym. A następnie jej wydłużenie od jeziora Solińskiego do ujścia Sanu do Wisły i tam połączeniem za równo z Green Velo jak i Wiślana Trasą Rowerową.

W każdym elemencie należy uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych, dlatego będę pilnował by likwidować bariery.

Wzorem dla szlaków rowerowych jest dla mnie województwo Małopolskie i powstająca tam sieć dróg rowerowych takich jak np. VeloDunajec. Dobrze wykonane szlaki rowerowe to magnes dla turystów, oraz dodatkowa gałąź dochodu dla miejscowej ludności. Województwo Podkarpackie ma wielki potencjał w turystyce. Będę dążył do zrealizowania trasy relacji wschód zachód, oraz północ- południe.Arkadiusz Turoń  Lokalizacja Rzeszowa gdzie mamy międzynarodowe lotnisko, autostradę A4, linię kolejową 91 która jest częścią europejskiej trasy E 30 będąc jej wielkim atutem. Korzystajmy z doświadczeń innych, dzięki temu oszczędzimy na błędach.

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS