Działania Stowarzyszenie

Badania ruchu rowerowego 2019.

Do tej pory stowarzyszenie przeprowadziło 3 krotnie takie badania, w latach 2012, 2014 i 2016. Efektem dwóch pierwszych badań był dokument – „Badania ruchu rowerowego w Rzeszowie”. Badania te dały nam mocny argument by zmienić nieefektywny system rowerów miejskich. Skutkowało to rozwiązaniem umowy z poprzednim operatorem. Zastąpił go system Rzeszowskiego Roweru Miejskiego blinkee.city. Krótki pilotaż mieliśmy jesienią tamtego roku z dość pozytywnymi głosami.  Początkiem maja system ruszył ponownie, mając w swej ofercie dodatkowo hulajnogi.
Badania dały nam argument do wnioskowania o nowe kładki rowerowe przez Wisłok. Pierwsza ma powstać obok tęczowego mostu Narutowicza. Przetarg jest w trakcie i za tydzień dowiemy się jak się zakończy.
Dane jakie pozyskamy dadzą nam informację gdzie potrzebne są kolejne rowerowe inwestycje. Wykażą też jaki jest udział roweru miejskiego w ogólnym ruchu miejskim oraz jak się on rozkłada pomiędzy skutery, rowery i hulajnogi.
Do sprawdzenia jest 11 i pół lokalizacji.
1 Most Lwowski
2 Most Narutowicza
3 Most Zamkowy
4 Kładka na Bulwarach
5 Most Karpacki (zapora
6 Tunel Batorego
7 Wiadukt Tarnobrzeski
8 Tunel Jabłońskiego
9 Pow. Warszawy, Dąbrowskiego
10 Przemysłowa
11 Wiktora
12 Okulickiego, Wyzwolenia
11 i pół bo wiadukt Tarnobrzeski i tunel Jabłońskiego to to samo miejsce.
Badania ruchu to dwie godziny rano (od 6:30 do 7:30 i 7:30 do 8:30) i popołudniu (od 14:30 do 15:30 i od 15:30 do 16:30). Od poniedziałku do czwartku, kiedy mamy typowy ruch miejski.
Można oczywiście robić je po godzinie w różne dni.
Kto z Was byłby zainteresowany pomocą i udziałem w tych badaniach?
W zamian nie możemy oferować dużo, jedynie słowa podziękowania, możliwość podania w artykule osób które brały udział oraz dostarczenie materiałów (podkładka, karty badań i długopisy) i kilka drobiazgów jako małą niespodziankę.
Zgodnie z ostatnimi medialnymi zapowiedziami w Rzeszów News jest duża szansa na Oficera rowerowego który będzie działał w strukturach miejskich. Zyskamy przez to możliwość nacisku na realizację naszych postulatów. Oraz dostarczymy twardych argumentów d dyskusji na temat rozbudowy infrastruktury drogowej.
Link do interaktywnego pliku terminarz.
Badania byśmy robili tylko w pogodne dni oraz w naszych kamizelkach stowarzyszenia tak byśmy byli widoczni. W załączniku też jest przykładowy formularz do badań.
Jeśli macie chęć pomocy lub jakieś pytania piszcie na a.turon@rowery.rzeszow.pl
mgr Arkadiusz Turoń
sekretarz stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.