Biały Rower “Ghost Bike” , Rzeszów ul. Przemysłowa

Po tragicznym wypadku z udziałem rowerzystki do którego doszło w ubiegłym tygodniu w Rzeszowie, nasze Stowarzyszenie ustawiło symboliczny biały rower zwany “Ghost Bike” . Ghost Bike upamiętniający rowerzystkę, która zginęła w nieszczęśliwym wypadku w Rzeszowie przy ul. Przemysłowej. Biały Rower stanowi uhonorowanie pamięci, a także jest przestrogą dla innych i cichym wsparciem prawa do bezpiecznego poruszania się przez rowerzystów – niech to będzie pierwszy i ostatni “Duch Roweru” w Rzeszowie

ghost-bike-rzeszow-bialy-rower

Przypomnijmy:

W czwartkowy poranek 8.9.2016 roku 46 letnia kobieta mieszkanka Boguchwały poruszała się ścieżką rowerową wzdłuż Al. Batalionów Chłopskich w kierunku ul. Podkarpackiej. Mając zielone światło chciała przejechać przez przejazd rowerowy na ul. Przemysłowej na drugą stronę w kierunku ul.Podkarpackiej. Rowerzystka jechała zgodnie z przepisami, miała w pełni wyposażony rower oraz zielone światło. Widoczność była bardzo dobra, bezchmurne słoneczne niebo. W tym samym czasie kierowca tira, który poruszał się Al. Batalionów Chłopskich zamierzał wykonać lekki skręt w prawo w ulicę Przemysłową. Kierowca mając również światło zielone przystąpił do skrętu w prawo przecinając tor jazdy rowerzystki która jechała na wprost. Dopuszczalna prędkość z jaką można poruszać się na al. Batalionów Chłopskich to 70k/h ,a dopuszczalna prędkość na ul. Przemysłowej to 50km/h. Niestety kierowca tira nie ustąpił pierwszeństwa rowerzystce która w wyniku obrażeń zginęła na miejscu. Specjalne wozy straży pożarnej musiały unieść pojazd aby wydobyć jej ciało spod masywnego tira.

Linki:

http://rzeszow-news.pl/wypadek-w-rzeszowie-tir-potracil-rowerzyste/

http://rzeszow-news.pl/hejting-na-tworcow-przejazdow-rowerzysci-po-tragicznym-wypadku/

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34975,20664162,po-smiertelnym-wypadku-ostrzegalismy-ze-to-niebezpieczne.html

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34975,20660656,tir-potracil-rowerzyste-w-rzeszowie-utrudnienia-przy-ul-batalionow.html

 

Działania:

Nasze stowarzyszenie już dwa lata temu starało się zapobiec tej i innym tragediom. W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów opiniowaliśmy do MZD Rzeszów o przeanalizowanie ustawień sygnalizacji świetlnej na tym i pozostałych skrzyżowaniach w mieście.

Pobierz (DOCX, 317KB)

Niestety pomimo naszych obaw otrzymaliśmy odpowiedź że wszystko jest zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. w sprawie szczególnych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych i nic nie da się zrobić aby to poprawić.

Odpowiedź MZD:

… Zgodnie z ww. rozporządzeniem sygnały zielone dla strumieni rowerowych i pieszych
na al. Armii Krajowej mogą być nadawane jednocześnie z sygnałem zielonym (ogólnym) dla
kierowców skręcających w lewo z ul. Krzyżanowskiego – kierowcy samochodów maja obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszym i rowerzystom podczas manewru skrętu w lewo i w prawo.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie mgr. inż. Piotr Magdoń

Pobierz (PDF, 346KB)

Rozwiązania:

Pojawiły się różne sugestie rozwiązania tego problemu. Nasze stowarzyszenie kilka lat temu prosiło Prezydenta Rzeszowa o pomalowanie czerwoną farbą przejazdów rowerowych na przejściach dla pieszych tak aby w wyraźny sposób odróżnić zwykłe przejście dla pieszych od przejścia dla pieszych z przejazdem dla rowerzystów. Urzędnicy początkowo podchodzili to tego tematu sceptycznie i tłumaczyli że jest to za droga inwestycja, że nie stać nas na to. Po czym jak okazało się że farba jest tania i można to zrobić tanim kosztem wydano rozkaz aby malować wszystko. Zarówno przejścia dla pieszych jak i przejazdy dla rowerzystów. Dla nas nie miało to sensu gdyż po pomalowaniu całego przejścia i przejazdu dla rowerzystów na czerwono nie odróżniamy jednych od drugich. Być może wymalowanie na ul. Przemysłowej tego przejazdu na czerwono uzmysłowiłoby kierowcy że tam może pojawić się rowerzysta. Innym rozwiązaniem mogłoby być Zmniejszenie dopuszczalnej prędkości, dorobienie zjazdu do skrętu w prawo, usunięcie znaku informującego o bezkolizyjnym skręcie czy postawienie dodatkowego sygnalizatora. Można również przekalibrować sygnalizację tak że najpierw jadą kierowcy skręcający w prawo, a później dostają czerwone i strzałkę (lub samo czerwone) i puszczany jest ruch pieszo rowerowy. Pozwoli to na uniknąć kolejnego zderzenia. Dodatkowo problem ten ukazuje brak zaangażowania oficera rowerowego, którą od 5 lat pełni Pan Zbigniew Rudnicki w życiu rzeszowskich rowerzystów. Mamy nadzieję, że ta tragedia zaowocuje głębokimi zmianami na lepsze. Bedziemy interweniować w tej sprawie u Dyrekcji MZD niedostrzegającej problemu.

 

Podsumowanie:

Pomimo podejmowanych przez nas działań  nie udało nam się ocalić życia rowerzystki. Będziemy jednak dalej walczyć z urzędami aby chronić słabszych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mamy cichą nadzieję że postawiony przez nas biały rower upamiętni śmierć rowerzystki, będzie przestrogą zarówno dla kierowców jak i rowerzystów, oraz zachęci władze do dialogu z nami celem poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa.

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS