Co przyniesie na 2019 rok?

Budżet Rzeszowa na rok 2019 pod kątem infrastruktury rowerowej.

1. Pierwsza inwestycja to realizacja projektu nr. 31 z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, kategorii projektów osiedlowych. Jest to “Budowa wiaty rowerowej lub zespołu wiat przy ul. Świadka 7A, na działce 1551 obr. 208 (dawny Komisariat Policji nr I) dla mieszkańców tej części Rzeszowa, czyli osiedla Nowe Miasto”. Dotyczy to tego miejsca https://www.google.pl/maps/@50.0224834,22.0107631,45m/data=!3m1!1e3!4m2!10m1!1e2. Zadanie to będzie realizowane przez Zarządu Transportu Miejskiego. Koszt inwestycji to 145 000 zł.

2. Druga pozycja to zaledwie 2500 złotych, ale zapowiada chyba najważniejsza pod względem infrastrukturalnym zadanie, jakim jest wybudowanie kładek rowerowych. Przy moście Lwowskim, obok mostu Narutowicza i moście Karpackim czyli zaporze. Projekt jest w gestii Miejskiego Zarządu Dróg.

Pobierz (PDF, 6.82MB)

3. Kolejne zadanie również realizowane przez Miejski Zarząd Dróg. Jest to “Rozbudowa Al. Wyzwolenia poprzez budowę ścieżki rowerowej na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Okulickiego” Oprócz drogi dla rowerów będzie przebudowywany chodnik dla pieszych, przenoszona infrastruktura podziemna oraz modernizowane zatoki autobusowe. Droga dla rowerów będzie prowadzona od strony osiedla Andersa i zepnie w całość ścieżki rowerowe je okalające. Ważne ze względu że o drugiej stronie al. Wyzwolenie jest osiedla Baranówka. A te dwa osiedla zamieszkuje w ponad 21 tysięcy mieszkańców. Jednocześnie zakończenie tej inwestycji spowoduje że na całej długości al. Wyzwolenia będzie infrastruktura rowerowa o długości ponad 2,5 kilometra.  Całość inwestycji to 1 718 201 zł.

Pobierz (PDF, 9.41MB)

4. Teraz inwestycje prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Inwestycja dotyczy osiedla Kmity a dokładnie Parku Zdrowia. Powstać tam mają dwa odcinki połączone ze sobą. Jeden będzie prowadził od al. Witosa, mniej więcej na wysokości wyjazdu z parkingu hipermarketu B1 i prowadził w kierunku ul. Witkacego. Drugi odcinek w tym miejscu będzie łączył się z pierwszym i biegł równolegle do istniejącego chodnika do ul. Wyspiańskiego. Koszt inwestycji 467 344 z

Pobierz (PDF, 1.17MB)

5. Ponownie ZZM. Ważne zadanie pod katem rekreacji i aktywnego odpoczynku rzeszowian nad naszym zalewem. Jest to “Poszerzenie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż rzeki Wisłok – od Lisiej Góry do ul. Jarowej” Podobnie jak na wcześniejszym odcinku powstanie odrębny chodnik i droga dla rowerów. Apetyt rośnie na pętle wokół całego zalewu. Koszt inwestycji 2 255 191 zł.

Pobierz (PDF, 4.36MB)

6. I ostatnia pozycja w budżecie gdzie wymieniony jest rower. Jest to “Utrzymanie porządku i czystości w Mieście należy do zadań realizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Kwota ta obejmuje niezbędne wydatki na oczyszczanie jezdni i chodników ulic krajowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych i wewnętrznych oraz alejek parkowych i rowerowych”. Wysokość kwoty to 2 052 000 zł. Oczywiście nie całość dotyczy dróg rowerowych lecz tylko bliżej nie znany procent.

Suma wydatków poświęconych na typowo rowerowe inwestycje to 3 973 392 zł. Biorąc pod uwagę że całość budżetu na inwestycje w Rzeszowie to trochę ponad 370 milionów to na inwestycje rowerowe przeznaczono niewiele ponad 1%. Czy to dużo czy mało pozostawiamy Waszej ocenie.

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS