Drogi rowerowe nad Wisłokiem – oddajemy głos do Ratusza

Kolejne przesuwanie terminu poszerzenia ścieżek nad Wisłokiem staje się już nudne. W sprawie wykonania tej jakże potrzebnej inwestycji ze strony Ratusza padło tyle słów, że nie trzeba nic dodawać.

sierpień 2011

Zarząd Zieleni Miejskiej planuje poszerzenie ścieżki w okolicy Lisiej Góry. Niestety, nie stanie się to szybko. – Najpierw musimy zagwarantować pieniądze na tę inwestycję. We wrześniu zgłosimy ją do planu budżetowego na przyszły rok i będziemy przygotowywać dokumentację – zapowiada Wąsowicz-Duch. – Ścieżka będzie poszerzona na odcinku od zapory aż do końca rezerwatu Lisia Góra.

Całość

wrzesień 2011

Do przyszłorocznego budżetu ma zostać wpisane poszerzenie najbardziej obleganego odcinka deptaka – od zapory do Lisiej Góry. Jak szeroka będzie ta ścieżka po przebudowie? – Odpowiedź na to pytanie będziemy znali, gdy gotowa będzie koncepcja poszerzenia. Taki dokument ma być przygotowany zimą – tłumaczy rzecznik.

Całość

październik 2011

Tymczasem miasto przygotowuje się już do budowy kolejnego, ok. kilometrowego odcinka. Połączy on Rzeszów z rejonem Hermanowej. W planach na przyszły rok jest także poszerzenie istniejących dróg rowerowych wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe.

– Zbudujemy też kolejny odcinek ścieżki na prawym brzegu Wisłoka. W ten sposób połączymy wybudowaną w tym roku drogę między mostem Lwowskim a Zamkowym z kładką dla pieszych między ul. Podwisłocze a bulwarami. Cieszymy się, że mieszkańcy chętnie wypoczywają nad rzeką i postaramy się poprawić warunki do tego – zapewnia prezydent Tadeusz Ferenc.

Całość

listopad 2011

– Prace posuwają się bardzo szybko. Być może uda się tę inwestycję zakończyć szybciej, niż planowaliśmy. Teraz już są ustawiane krawężniki, mamy nadzieję, że wykonawcy uda się jeszcze w tym roku położyć warstwę asfaltu. Będzie to oczywiście zależało od tego, czy utrzyma się dobra pogoda – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektorka rzeszowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej. Nowa ścieżka będzie miała prawie 800 metrów długości. Zaczyna się w okolicy Żwirowni, kończy w rejonie mostu na rzece Strug. Przy ścieżce zostanie ustawionych 31 ławek. Na tę inwestycję miasto miało zarezerwowane w budżecie 1,2 mln zł. – W przetargu udało się osiągnąć bardzo atrakcyjną cenę – niecałe 760 tys. zł. To oznacza, że zaoszczędziliśmy pieniądze, które mogą zostać wydane na inne inwestycje – podkreśla Wąsowicz-Duch.

Całość

czerwiec 2012

Do końca sierpnia gotowa ma być dokumentacja przebudowy ścieżki biegnącej od zapory w kierunku Lisiej Góry. Tu zostanie dobudowana osobna ścieżka tylko dla pieszych. Ta, która jest, będzie przeznaczona dla jeżdżących na rowerach czy też rolkach. Nowa ścieżka ma mieć ok. 2 metrów szerokości. – Ale w niektórych miejscach będzie szeroka na kilka metrów. Nie będzie ona biegła tylko wzdłuż już istniejącego deptaka, ale także będzie “zbaczać” na sąsiednią łąkę. Dokładny jej przebieg będzie znany, gdy otrzymamy dokumentację. Wtedy też będziemy wiedzieli, jaki jest szacunkowy koszt tej inwestycji – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, szefowa zarządu zieleni. Realizacja tej ścieżki rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Całość

wrzesień 2012

Okolice Lisiej Góry i ścieżka tam prowadząca, szczególnie w weekendy, przeżywają prawdziwe oblężenie. Piesi, rowerzyści, rolkarze nie mieszczą się na deptaku. Miasto, zamiast poszerzać istniejącą ścieżkę, postanowiło wybudować tam drugą.

– Jest kilka powodów takiej decyzji. Istniejący deptak nie w każdym miejscu mógłby zostać poszerzony. Poza tym tuż przy nim znajdują się latarnie. I chcąc przebudowywać ścieżkę, trzeba byłoby je przesuwać. To podniosłoby koszty. Dlatego uznaliśmy, że wybudujemy nową. Dzięki temu też rozdzielony zostanie ruch pieszych i rowerzystów – tłumaczy szefowa zarządu zieleni.

Nowa ścieżka rowerowa ma mieć ok. 2,6 km długości. Koszt jej wybudowania może przekroczyć 2 mln zł. Ta inwestycja została zgłoszona do projektu przyszłorocznego budżetu miasta. Jeśli zaakceptują ją rzeszowscy radni, zostanie wybudowana w 2013 roku. Być może będzie to pierwsza ścieżka w Rzeszowie wyłożona kolorowym asfaltem. – Przygotujemy dwa szacunki kosztów. Pierwszy dotyczył będzie użycia tradycyjnego asfaltu, drugi kolorowego, np. beżowego, czerwonego lub zielonego – mówi Wąsowicz-Duch. Szacunki mają zostać pokazane w ratuszu, gdzie zapadnie decyzja o wyborze koloru nawierzchni ścieżki nad Wisłokiem.

Całość

listopad 2012

Projekt zmian został już opracowany, dokumentacja nowych alejek jest w Zarządzie Zieleni Miejskiej. Prace mają się rozpocząć w przyszłym roku i usprawnią ruch w najpopularniejszym miejscu wypoczynku wśród rzeszowskich rolkowców, rowerzystów i spacerowiczów.

– Przebudowa obejmie drogę pieszo rowerową między zaporą a Lisią Górą. Na długości 2,6 km chcemy dobudować drugi pas. Powstanie równolegle do istniejącego. Pomiędzy nimi zostawimy pas zieleni i latarnie – mówi Aleksandra Wąsowicz – Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Całość

maj 2013

W rejonie głównych ulic ścieżki mają służyć głównie mieszkańcom Rzeszowa dojeżdżającym rowerami do pracy lub na zakupy. Drogi typowo rekreacyjne miasto wybuduje nad Wisłokiem. Najszybciej, w okolicach wakacji powinny rozpocząć się prace na promenadzie nad zalewem.

– To w tej chwili najbardziej popularne miejsce wśród rowerzystów i rolkowców. Panuje tu olbrzymi ruch, dlatego postanowiliśmy poszerzyć ścieżkę – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Zgodnie z gotowym już projektem, przebudowa obejmie 2,6 km drogi między zaporą, a placem zabaw na Lisiej Górze.

– Obok istniejącej już drogi dobudujemy drugi pas, także o szerokości trzech metrów. W ten sposób powstanie tu droga składająca się z dwóch pasów oddzielonych trawnikiem i latarniami. Jedna część będzie przeznaczona dla pieszych, druga dla rowerzystów – tłumaczy Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

O wprowadzenie inwestycji do budżetu miasta urzędnicy będą wnioskować u radnych podczas czerwcowej lub lipcowej sesji. Dwu-trzymiesięczne prace chcą zacząć na przełomie sierpnia i września.

Całość

listopad 2013

Nie ma także zapisanych pieniędzy na rozbudowę sieci ścieżek na odcinku pomiędzy zaporą a Lisią Górą, o którą rzeszowianie proszą od dawna. Podobna sytuacja jest z dokończeniem budowy parku papieskiego – także brak na to pieniędzy. – To, że w projekcie budżetu nie ma zapisanych pieniędzy na te zadania, nie oznacza wcale, że nie będziemy ich realizować. Budżet miasta jest zmieniany wiele razy w ciągu roku. I jeśli uda się wygospodarować dodatkowe pieniądze – a zazwyczaj się udaje – Zarząd Zieleni Miejskiej zajmie się i budową ścieżki, i rewitalizacją parku – zapewnia rzecznik Chłodnicki…

Całość

grudzień 2013

Miasto obiecywało, że w 2014 r. ruszy z budową nowej ścieżki nad Wisłokiem i aranżacją plaży z parasolkami i leżaczkami na Lisiej Górze. Inwestycja miała pochłonąć prawie 3 mln zł. Ale nie ma jej w projekcie budżetu miasta na przyszły rok.

– Rok 2014 jest rokiem bardzo dużych inwestycji w Rzeszowie. Jesteśmy przekonani, że uda nam się z nich uzyskać nawet kilkumilionowe oszczędności. Dzięki temu wybudujemy zarówno snowpark i dirtpark, jak też zajmiemy się budową nowej ścieżki rowerowej nad Wisłokiem, przedzielonej pasem zieleni od już istniejącej.

Całość

luty 2014

– Projekt nowej drogi jest już gotowy, złożyliśmy wniosek o wprowadzenie inwestycji do budżetu miasta. Jeśli radni zarezerwują pieniądze na ten cel, możemy ogłaszać przetarg i rozpoczynać prace – mówi Aleksandra Wąsowicz – Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.[…]

– Będę przekonywał pozostałych radnych, aby pieniądze udało się wygospodarować od razu na całość. To miejsce jest w tej chwili ulubionym terenem wypoczynkowym rzeszowian. Musi tu być bezpiecznie, a niestety na wąskiej ścieżce dochodzi do kolizji między rowerzystami – mówi Witold Walawender, radny Rozwoju Rzeszowa.

Całość

czerwiec 2014

W trakcie spotkania prezydent Ferenc zapowiedział, że w tym roku na pewno zostaną poszerzone ścieżki rowerowe od zapory do Lisiej Góry. W planach są także m.in. ścieżki od mostu Lwowskiego w kierunku Trzebowniska. – Moim marzeniem sprzed 10 lat było to, żeby ludzie wrócili do Wisłoka. Teraz te ścieżki nad rzeką, budowane w 2005 i 2006 roku, są za wąskie, to wszystko będzie rozbudowywane – zapewniał.

Całość

listopad 2014

– Rozkładanie budowy ścieżki przy Lisiej Górze na kolejne cztery lata to absurd. To powinno być załatwione w ciągu jednego roku. We wnioskach budżetowych PO na pewno będziemy prosić o przywrócenie w całości tej inwestycji do budżetu miasta na 2015 rok – deklaruje Marcin Deręgowski, radny PO. Jego zdaniem, skoro prezydent nie szczędzi 5,5 mln zł na park Papieski, to na tę dużo pilniejszą inwestycję powinny się też znaleźć pieniądze. – To tam chodzą ludzie, więc trzeba to jak najszybciej załatwić, a czekamy na realizację tego projektu już od czterech lat. Jeśli co rok będziemy dobudowywać kolejne 500 metrów, to całość powstanie dopiero za cztery lata. Nie do pojęcia – komentuje sprawę radny PO.[…]

Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektorka Zarządu Zieleni Miejskiej, obiecywała wtedy, że zgłosi poszerzenie ścieżek jako jeden z projektów, które powinny się znaleźć w budżecie miasta na 2015 rok. Tymczasem we wstępnej wersji budżetu na ten cel zapisano tylko 300 tys. zł. – W ciągu dwóch lat zatem wybudujemy 1000 metrów bieżących – mówi dyrektorka ZZM.[…]

Dyrektorka ZZM także deklaruje, że będzie się starać o więcej pieniędzy w 2015. – U nas zawsze jest problem z rozpoczynaniem inwestycji. Jak już się jednak je zaczyna, to z reguły się bardzo szybko kończy. Wszystko teraz zależy od prezydenta. Mnie też na tym zależy, bo również tam chodzę i spaceruję. Na razie mam obiecane 300 tys. zł, ale będę się starać o to, by była to większa kwota – kończy Wąsowicz-Duch.

Całość

 

Dziś jest styczeń 2015 roku

Wysłaliśmy apel do radnych o przekazanie 2mln zł na ten cel:

Poszerzenie ścieżek nad Wisłokiem – apel do radnych


 

oraz pismo do ZZM

Poszerzenie ścieżek nad Wisłokiem – apel do radnych 2

 

w PAŹDZIERNIKU 2015 wystartowały prace poszerzenia odcinka od zapory do lisiej góry. Dzięki naszym apelom radni przekazali 2mln zł na ten cel.

Teraz możemy jeździć bezpiecznie! Dziękujemy!

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS