Rzeszowski Patrol Rowerowy

Czym są patrole rowerowe?
Patrol to oddolna inicjatywa rowerzystów zajmująca się obserwowaniem sytuacji infrastruktury rowerowej w mieście. Notujemy pomysły, w których miejscach mogłyby powstać drogi rowerowe, stojaki na rowery czy inne udogodnienia dla rowerzystów. Patrol rowerowy ma także na celu edukację pieszych i rowerzystów którzy w sposób niewłaściwy korzystają z infrastruktury pieszo rowerowej.

 

Chodzi tutaj między innymi o zwracanie uwagi na:

– jazdę bez oświetlenia;

– jazdę pod prąd na drogach rowerowych jednokierunkowych

– oślepianie innych uczestników

– błędy w oznakowaniu dróg rowerowych

– upominanie kierowców parkujących na drogach dla rowerów

 

Wkładanie ulotek informacyjnych za wycieraczki samochodowe osobom, które natarczywie parkują swój pojazd niewłaściwie. Zanotowane miejsca gdzie mogłyby powstać ścieżki, przejazdy rowerowe lub stojaki oraz wszelkie inne uwagi przekazywane są do Prezydenta Miasta oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

 

Historia
Idąc za przykładem kolegów z Łodzi zaczęliśmy tworzyć patrole w naszym mieście. Pierwszy patrol miał miejsce 10 października 2005. Zebraliśmy się o godz. 20.00 pod Pomnikiem Walk Rewolucyjnych i wyruszyliśmy na miasto.
Kiedy są patrole?
Jeżeli jesteś zainteresowany tą inicjatywą, chciałbyś współpracować z nami pisz na kontakt@rowery.rzeszow.pl

 

Chcesz pomóc?
Jeżeli uważasz, że inicjatywa patroli rowerowych jest słuszna, możesz nam pomóc przyjeżdżając na patrole. Gdy już podejmiesz pozytywną decyzję weź ze sobą długopis, notes, pomocny będzie również metr. Te przyrządy mogą się przydać w celu pomiaru chodnika, pasa zieleni itp. (ścieżka rowerowa dwukierunkowa może powstać na chodniku mającym minimum 3m szerokości, a jednokierunkowa przy dwu metrowej szerokości chodnika). Jeżeli patrol rowerowy jest dla ciebie zbyt późno lub nie odpowiada Ci data możesz robić własne patrole! Mamy już doświadczenie w rozmowach z prezydentem i Zarządem Dróg i Zieleni, dlatego zachęcamy do przekazywania nam swoich notatek z patroli rowerowych, lub po prostu przy najbliższej okazji kontaktu z nami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.