Edukacja Rowerowa 2.0

Edukacja Rowerowa 2.0

 

Kilka dni temu od kolegów z Fundacja Mobilności Aktywnej dostaliśmy informację o prowadzonej nowej kampanii mającej poprawić bezpieczeństwo na drogach. A głównym celem jest stworzenie nowoczesnego systemu szkolenia rowerzystów w Polsce, opierającego się na rozwijaniu umiejętności praktycznej jazdy w ruchu drogowym oraz elementach teoretycznych uwzględniających najnowszy stan wiedzy i doświadczenie krajów o dużym udziale ruchu rowerowego i wysokim poziomie bezpieczeństwa rowerzystów.

O całym projekcie możecie poczytać na stronie http://edukacjarowerowa.pl/

A poniżej nasze zgłoszenie do tej akcji.

Pobierz (PDF, 117KB)

Film ilustruje podobny program realizowany w Holandii.

„Dzieci uczą się zasad ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania w znacznej mierze poprzez doświadczenie, które nabywają powtarzanymi przejazdami rowerem.”

(Holenderskie myślenie o edukacji rowerowej; ibikekrakow.com)

Zajęcia praktyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie (fot. Aleksander Wiącek).

Mamy też wizję jaka naszym zdaniem powinna być wdrożona w systemie nauczania.

W programie nauczania powinno wygospodarować się jedną lekcję tygodniowo. Dotyczyło by to całego cyklu nauczania od przedszkola do końca szkoły średniej. Program oczywiście dostosowany do poziomu intelektualnego dzieci. W programie zawarte powinno być udzielanie zasad pierwszej pomocy oraz zasady poruszania się na jezdni. Zarówno jako pieszy, rowerzysta czy kierowca motoroweru a nawet samochodu. Jak może wyglądać takie nauczanie w praktyce wśród najmłodszych? Na przykład na miasteczku rowerowym, takim jaki jest obok basenów ROSiR powinny być małe samochodziki i rowery. Część dzieci symulowała by jazdę prawdziwymi samochodami a część jak rowerzyści i piesi. W taki prosty, zabawowy sposób można wpoić prawidłowe nawyki których często brakuje dorosłym kierowcom. Po takiej edukacji do 18 roku życia, każdy kończący szkołę średnią będzie znał zasady ruchu drogowego lepiej niż obecnie niejeden właściciel prawa jazdy.

Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany takim programem prosimy o kontakt na kontakt @rowery.rzeszow.pl

Pozdrower

Ekipa Rowery.Rzeszow.pl

 

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS