Edukacyjny owocowy sad miejski i jego otoczenie

Edukacyjny owocowy sad miejski i jego otoczenie.

Wiosną 2016 roku zgłosiliśmy do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego projekt Edukacyjnego Owocowego Sadu Miejskiego. Nasza propozycja zyskała uznanie mieszkańców Rzeszowa i zakwalifikowała się do realizacji. Projekt sadu wykonany został przez pracowników Zarządu zieleni Miejskiej a zrealizowany jesienią 2017 roku.

Schemat nasadzeń

Schemat nasadzeń

Teren opisywany w tekście znajduje się nad zalewem rzeszowskim, niecały kilometr od placu zabawa przy rezerwacie Lisia Góra. Przez większość 2019 roku będziemy musieli się jeszcze uzbroić w cierpliwość gdyż zaplanowana jest tam miejska inwestycja poszerzenia chodnika, drogi rowerowej i budowy oświetlenia. Poniżej mapka z zaznaczonymi terenami opisywanymi w tekście.

Do nasadzeń wybrano stare, cenne gatunki typowe dla polskiej wsi, nieraz spotykanych w starych wiejskich zagrodach. Gatunki jakie zostały użyte to papierówka, delikates, antonówka, kosztela, koksa pomarańczowa, szara reneta, z grusz: faworytka, bonkreta Williamsa, konferencja.

Jest i popularna śliwka mirabelka z Nancy. Owoców należy się spodziewać za ok. 2-3 lata. Choć tego lata na jednej jabłoni jabłko się pokazało i na agreście coś się znalazło.

Posadzono również krzewy, agrest, jagoda kamczacka, pigwowiec japoński i aronia. Agrest i pigwowiec też już pokazały swoje pierwsze owoce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez cały 2018 rok widać było osoby często na kocykach słuchających muzyki ptaków lub zaczytanych w jakiejś ciekawej książce. Odpoczynek jest tym milszy, że nie ma tam trawnika a zaczątek łąki kwietnej. Oprócz trawy została tam też zasiana koniczyna biała i czerwona. A na odsłoniętej ziemi pojawiły się też maki.

 

 

 

 

 

 

 

 

A wiosną 2018 roku Samorząd Województwa Podkarpackiego w osobie Marszałka Władysława Ortyla wystąpił z oryginalnym projektem mającym uczcić setna rocznicę odzyskania niepodległości.  

Była to akcja sadzenia 100 miododajnych drzew w każdym samorządzie województwa Podkarpackiego który się zgłosi do projektu. 

Urząd miasta Rzeszowa zgłosił swój akces, a projekt prowadził Zarząd Zieleni Miejskiej. Podjęto decyzję o lokalizacji tych 100 drzew w bezpośrednim sąsiedztwie Edukacyjnego Sadu Miejskiego. Akcja sadzenia drzew miała miejsce jesienią 2018 roku. Obecnie młode sadzonki są ogrodzone płotem z siatki celem ochrony przed zwierzyną (głownie sarny). Gdy tylko drzewka podrosną siatka zniknie i będziemy mogli się cieszyć całą przestrzenią. 

Drzewa jakie wybrano to klon jawor, klon pospolity, lipa drobnolistna i lipa szerokolistna. Mają duży potencjał jako miejsce pozyskiwania pożytku przez owady zapylające, szczególnie pszczoły.

Klon jawor kwitnie 14 dni, pomiędzy 3 a 16 maja. Z hektara można pozyskać do 50 kg pyłku i 50 kg miodu. Klon pospolity (zwyczajny) kwitnie 12 dni, pomiędzy 10 a 30 kwietnia. Jest drzewem pyłkodajnym, a miodu można uzyskać do 120 kg z hektara. Lipa drobnolistna kwitnie 14 dni od 21 czerwca do 9 lipca. Uzyskać można do 40 kg pyłku i 200 kg miodu z hektara. Ostatni gatunek to lipa szerokolistna. Kwitnie 14 dni, od 11 do 24 czerwca, a pszczółki potrafią pozyskać do 35 kg pyłku i 200 kg miodu. 

Zarówno terminy i długość kwitnienia oraz wydajność drzew jest uzależniona od warunków przyrodniczych i bywa zmienna. A dla osób dla których rolnictwo nie jest znajomą dziedziną przypominamy, że hektar to kwadrat o boku 100 metrów.

Zapraszamy wszystkich rzeszowian do spacerów, szczególnie rodzinnych. Teraz gdy słońce świeci coraz dłużej i wyżej, przyroda budzi się do życia i podczas co tygodniowych niedzielnych spacerów będzie można zaobserwować jak szybko roślinność zaczyna nowy sezon. 

 

Tekst i zdjęcia 

Arkadiusz Turoń 

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS