Greenways – zielone szlaki na Podkarpaciu

W ubiegłym tygodniu pięciu członków stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl uczestniczyło w pierwszym spotkaniu roboczym dotyczącym utworzenia szlaków turystycznych dla niezmotoryzowanych podróżników. Stworzenie odpowiednich warunków dla turystów z Polski i z zagranicy pozwoli prowadzić do zrównoważonego rozwoju i promocji lokalnych produktów i społeczności oraz promować zdrowy tryb życia. Takie są główne założenia Greenways.

W piątek tj. 5.10.2018r w hotelu Forum w Rzeszowie mieliśmy okazję dowiedzieć się jakie plany i założenia związane z turystyką rowerową są przewidziane na Podkarpaciu. Główny slogan: ekoturystyka – pod tym kryje się zarówno korzystanie z lokalnych zasobów oraz wzmacnianie tożsamości kulturowej i społecznej z zachowaniem dziedzictwa kulturowego. Poznaliśmy bliżej historię istniejących już szlaków Greenways, które przebiegają przez Polskę: “Bursztynowy Szlak” Budapeszt-Kraków, “Szlak Kraków-Morawy-Wiedeń”, “Szlak Odry”, a także “Szlak Zielony – Karpaty Wschodnie”, gdzie trasa “Zielony Rower” przebiega przez Bieszczady. Na przełomie 2004 i 2005 roku uruchomiono trasę wiodącą przez Słowację, Polskę i Ukrainę. Z relacji dowiadujemy się, że o ile inicjatywa stworzenia międzynarodowej trasy przebiegła pomyślnie, niestety obecny stan trasy pozostawia wiele do życzenia, co tłumaczy się niechęcią współpracy 12 gmin przez które przebiega trasa (jedynie gmina Lesko odremontowała część trasy). Wnioski nasuwają się same. Jest to również wyraźny sygnał dla trasy GreenVelo, aby w przyszłości nie podzieliła tego przykrego losu.

Spotkanie było jednocześnie okazją do podzielenia się Naszymi spostrzeżeniami i wzorami do naśladowania. Podaliśmy jeden z nich i wcale tak daleko gdzieś w Europie zachodniej nie musimy szukać, gdyż sąsiadujemy z… Małopolską. Tam krzyżują się dwie trasy: EuroVelo 4 i EuroVelo 11. Po więcej odsyłamy Was do Internetu. Meeting był także okazją do rozmów w kuluarach i poznania osób promujących i aktywnie działających w turystyce regionalnej. Poznaliśmy właścicieli fundacji Tradycyjna Zagroda w Manasterzu oraz organizatora klastra Przełomy Wisłoka działającego w Rudawce Rymanowskiej i Puławach Górnych. Liczymy na owocną współpracę i wymianę doświadczeń.

Kolejne spotkanie odbędzie się w marcu i po przepracowaniu zimy i wykonaniu odpowiedniej kwerendy materiałów oraz pomysłów spróbujemy przedstawić koncepcję Podkarpackiej trasy turystycznej na miarę XXI wieku! Liczymy na to, że będziemy mieli faktyczny wkład w projekcie OUR WAY realizowanym w ramach programu Interreg Europa na lata 2014-2020 o całkowitym budżecie niemal 1 mln euro.

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS