Nadzwyczajna RzMK: będą konsultacje w sprawie deptaków

W Nadzwyczajnej Rzeszowskiej Masie Krytycznej – “Bezpieczne deptaki – Wszyscy się zmieścimy” udział wzięło aż 350 osób – to nasz nowy rekord! Podczas przejazdu chcieliśmy pokazać prezydentowi Ferencowi, że nie wszyscy rowerzyści to piraci drogowi. W trakcie przejazdu w symbolicznym geście “wlepialiśmy” żółte kartki rowerzystom, którzy będąc na deptakach gośćmi, jeżdżą niebezpiecznie i stwarzają zagrożenie dla pieszych oraz samochodom poruszającym się po deptakach w nadmiernej ilości bez odpowiednich zezwoleń.

Źródło: nowiny24.pl fot. Krzysztof Kapica

Źródło: nowiny24.pl fot. Krzysztof Kapica

Przypomnijmy: decyzja prezydenta Tadeusza Ferenca, od 5 czerwca 2014 zakazującą rowerzystom wjazdu na ulice 3 Maja, Grunwaldzką i Kościuszki, wywołała ogromną falę protestów wśród mieszkańców Rzeszowa – w szczególności rowerzystów, którzy to kontrowersyjne rozporządzenie uważają za niesprawiedliwe i krzywdzące. Prezydent wprowadził ten zakaz po sygnałach od kilku mieszkańców, którzy skarżyli się na niebezpieczną jazdę rowerzystów po deptakach. Dodajmy, że statystyki policji i straży miejskiej w ostatnim czasie nie odnotowały żadnych kolizji z udziałem rowerzystów na deptakach w centrum miasta.

Żółte kartki ostrzegawczo uniesione widoczne były także na trasie, ul.Grunwaldzka

Organizatorzy Rzeszowskiej Masy Krytycznej, aby dać swój głos sprzeciwu w sprawie kontrowersyjnej decyzji oraz zdyscyplinować niesfornych rowerzystów, postanowili zorganizować przejazd pod hasłem – “Bezpieczne deptaki – Wszyscy się zmieścimy”.  Rankiem tego samego dnia zarząd Stowarzyszenia spotkał się w ratuszu z prezydentem miasta Tadeuszem Ferencem, aby poszukać kompromisowego wyjścia z tej sytuacji. Podczas spotkania ustalono, że zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne w sprawie zakazu jazdy rowerem po deptakach:

Marcin Stopa, sekretarz miasta: Przygotujemy regulamin i wyznaczymy tydzień na przeprowadzenie ankiety. Na ulicach 3 Maja, Grunwaldzkiej i Kościuszki będą stać ankieterzy z kwestionariuszami do wypełnienia. Będzie można zaznaczyć:

“Tak – jestem za zakazem”

             lub

“Jestem za jazdą rowerem po deptaku z ograniczoną prędkością do 10 km/godz.”

Konsultacje odbędą się najwcześniej w tygodniu po długim weekendzie. – Najprawdopodobniej ankietę będą mogły też wypełnić osoby niezameldowane w Rzeszowie – turyści, studenci. Ankieterzy będą chodzić po deptakach rano i po południu. Internetowej wersji kwestionariusza nie będzie, bo to nie byłoby miarodajne. Taką ankietę mogliby wtedy wypełnić znajomi znajomych z innych miast, jeśli wyślemy link na Facebooku. Dlatego jedynie na deptaku będzie można wziąć udział w konsultacjach.

Rynek Nadzwyczajna Rzeszowska Masa Krytyczna

Nadzwyczajna Rzeszowska Masa Krytyczna swój przejazd tradycyjnie rozpoczęła na rzeszowskim Rynku o godzinie 18:00 od symbolicznego uniesienia żółtych kartek skierowanych dla niebezpiecznie jeżdżących rowerzystów oraz samochodów poruszających się w strefie “A” bez wymaganego zezwolenia.

Żółte kartki to symboliczny gest naszego niezadowolenia i sprzeciwu wobec niebezpiecznego zachowania na deptakach.

Żółte kartki ostrzegawczo uniesione widoczne były także na trasie przejazdu Nadzwyczajnej RzMK krążącej trzykrotnie przez “zakazaną” strefę 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzkiej. Wielu kierowców znalazło żółte kartoniki za wycieraczkami swoich samochodów, zaparkowanych na miejskich deptakach w centrum miasta. Uczestnicy w trakcie przejazdu skandowali:

NIE DLA SAMOCHODÓW!  TAK DLA ROWERÓW! BEZPIECZNE DEPTAKI DLA PIESZYCH I ROWERZYSTÓW!

Rynek końcowe podsumowanie Nadzwyczajnej RzMK. Było nas 350 osób.

Po przejeździe jak zwykle w prasie, TVP Rzeszów i mediach elektronicznych ukazały się relacje, z których można było się dowiedzieć o liczbie rowerzystów, jaka uczestniczyła w proteście. Dziennikarze prześcigiwali się w podawaniu tej sumy, “ponad trzystu…”, “około czterystu…” czy “pół tysiąca…”. W rzeczywistości liczba ta wyniosła 350 osób i stanowi rekord frekwencji wśród dotychczasowych przejazdów Rzeszowskiej Masy Krytycznej.

Relacje w mediach, FOTO, VIDEO: nowiny24.pl, rzeszow-news.pl, rzeszow.gazeta.pl, Blekitna.TV , Nadzwyczajna RzMK na facebooku, foto by 50t

Wszystkim uczestnikom Nadzwyczajnej Rzeszowskiej Masy Krytycznej dziękujemy za wspólny przejazd i tradycyjnie zapraszamy na kolejną Masę, która już 27 czerwca 2014.

Rzeszów Rynek RzMK

Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl – organizator Rzeszowskiej Masy Krytycznej przypomina, że jedziemy zawsze w ostatni piątek miesiąca bez względu na pogodę,  przelatujące smoki, porwania przez UFO czy inne zjawiska paranormalne  ;)

autor: BaracudaV (Stowarzyszenie RR, organizator RzMK)

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS