Podróże do Natury Karpat

Podróże do Natury Karpat

 

Na zaproszenie Fundacji Bieszczadzkiej i przy współpracy z Ekoskopem, mieliśmy przyjemność przeprowadzić krótkie spotkanie z uczniami klasy IV z Szkoły Podstawowej w Zgłobniu. Spotkanie odbyło się w siedzibie Ekoskopu na ul. Lubelskiej 28/4.

Wydarzenie miało miejsce wczoraj, 20 grudnia, 2018 roku.

http://www.ekoskop.rzeszow.pl/

 

Spotkanie rozpoczęliśmy o godz. 11tej od przedstawienia się (Małgorzata Gałda, Daniel Kunysz, Artur Majdański, Piotr Małecki i Arkadiusz Turoń). Następnie krótko scharakteryzowaliśmy nasze stowarzyszenie Rowery.Rzeszów.pl i czym się zajmujemy. Każdy dzieciak dostał od nas mały zestaw, pamiątkową szprychówkę, wizytówkę kontaktową i naklejkę akcji 150 cm.

Kolejny etap to zabawa w rozpoznawaniu znaków drogowych, dzieciaki mówiły co znaczy dany znak.

Warte zauważenia, to fakt dziury legislacyjnej. Dzieci z tej klasy to 9 i 10 latki. PoRD traktuje dzieci do 10 roku życia jako pieszych, ale po przekroczeniu 10 roku do jazdy rowerem po drogach wymagana jest karta rowerowej. Problem, że kartę taką można zdawać dopiero pod koniec roku szkolnego, po zakończeniu cyklu lekcji o zasadach ruchu drogowego. Więc prawnie dzieci pomiędzy 10 a 11 czy 12 rokiem życia pozbawione są możliwości legalnej jazdy na rowerze.

Na przykładzie roweru Blinkee  pytaliśmy dzieci by wskazywały jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru. Udało się aktywnie włączyć dzieci do tych zajęć dzięki luźnej formie. Ciekawe były odpowiedzi dzieci, bliższe lub dalsze formalnym zapisom przepisów o ruchu drogowym, ale trafne z logicznego punktu myślenia czwartoklasisty. Pokazuje to, że część zapisów w PoRD powinna być zmieniona, znaki, przepisy muszą być logiczne tak by nie będąc w prosty sposób zrozumieć co znaczą.

Dla najaktywniejszych uczestników mieliśmy niespodzianki w postaci publikacji o Rzeszowie oraz szlaku Green Velo.

Spośród wszystkich dzieci na koniec, podobnie jak robimy to na Masach Krytycznych zrobiliśmy losowanie szczęśliwych numerków. Rozlosowaliśmy typowo zimowe akcesoria w postaci trzech czapek zimowych które otrzymaliśmy od Ibombo, 3 termosów oraz dwóch kasków rowerowych (dzięki Gosia i Piotrze za pomoc).

 

Na koniec zajęć, już na zewnątrz, korzystając z drogi dla rowerów przy ul. Lubelskiej daliśmy możliwość skorzystania z przejażdżki na rowerze elektrycznym Blinkee.

Dzieci aktywnie korzystały z takiej możliwości.

Musimy wspomnieć, że całe to spotkanie odbyło się dzięki uczennicy, Roksany Kawy z IV klasy Szkoły Podstawowej w Zgłobniu, która zajęła I miejsce w konkursie „Zacznij działać! Przyłącz się!” finansowanego ze środków Programu FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH na lata 2014-2020. W konkursie ogłoszonym 23 listopada br. przez Stowarzyszenie PRO CARPATHIA na wykonanie plakatu popularyzującego wiedzę o wolontariacie Uczennica ta zajęła pierwsze miejsce. Finałowe prace wyróżnione w konkursie.  

Pobierz (PDF, 1.07MB)

I tak wszystkie koleżanki i koledzy z jej klasy mogły wziąć udział w tych zajęciach prowadzonych przez EKOSKOP, stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl oraz oferty Pierogarni MATRYOSHKA serwującej potrawy inspirowane kuchnią kresową.

Pobierz (PDF, 607KB)

Na końcu zajęć, przed wyjściem na zewnątrz zrobiliśmy sobie jeszcze pamiątkowe zdjęcie. W tle zwycięska praca dzięki której cała klasa miała szansę wziąć udział w spotkaniu.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Gałda, Arkadiusz Turoń.

Pozdrower

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS