Poszerzenie ścieżek nad Wisłokiem – apel do radnych 2

Kiedy radni zapowiadali, że pieniędzy na poszerzenie ścieżek między Zaporą a Lisą Górą będą szukać w oszczędnościach z przetargów, nie sądziliśmy, że znajdą się one tak szybko. Czas przyjrzeć się tym deklaracjom i powiedzieć “sprawdzam”.

Kiedy radni zapisali w budżecie miasta zaledwie 300 tys. na tą inwestycję tłumaczono to tym, że w trakcie roku z pewnością pojawią się oszczędności, które będzie można wydać na poszerzenie ścieżek nad Zalewem. Jest to schemat działania znany z lat poprzednich. Niestety, ciągle “zapominano” te pieniądze przesunąć.

Wada tego rozwiązania jest oczywista – oszczędności mogą się pojawić, ale wcale nie muszą. Nie może ono stanowić podstawy polityki miasta. Urzędnicy pokazują w ten sposób, że tworzenie przestrzeni do wypoczynku mieszkańców nie jest priorytetem (pisaliśmy o tym w poprzednim apelu). Problem polega też na tym, że czas uruchomienia procedury przetargowej sprawia, że taką inwestycję udaje się zrealizować zazwyczaj pod koniec roku – czyli już po “szczycie wypoczynkowym”.

Niedawno otworzyła się szansa na poszerzenie ścieżek jeszcze zanim zaczną korzystać z niej tłumy mieszkańców. W lutym Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło, że zwiększa dofinansowanie budowy mostu Tadeusza Mazowieckiego o 55 mln. Oznacza to, że w budżecie pojawiła się spora suma dodatkowych pieniędzy, którą można spożytkować na wiele innych celów.

Taka okazja nie zdarza się często. Dwa miliony złotych, brakujące do poszerzenia ścieżek na całym odcinku, to niewielki ułamek tej kwoty. Ogłoszenie tej informacji tak wcześnie oznacza, że być może uda się zrealizować tą inwestycję do lata.

O podziale dodatkowych środków zdecyduje Rada Miasta na najbliższej sesji 24 marca. Żeby nie ponownie nie “zapomnieli” o tej zapowiadanej od kilku lat inwestycji, wysłaliśmy do nich drugi już list. Jednocześnie napisaliśmy do dyrektorki Zarządu Zieleni Miejskiej, żeby także zaproponowała ją radnym.

Cała korespondencja Stowarzyszenia znajduje się na naszym dysku:

 

list do radnych

pismo do Zarządu Zieleni Miejskiej

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS