Przebudowa 4 skrzyżowań i co z tego wynika dla rowerzystów?

Przebudowa 4 skrzyżowań i co z tego wynika dla rowerzystów?

 

Projekt Wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie skrzyżowań na terenie miasta Rzeszowa zakłada modernizację 4 skrzyżowań w Rzeszowie. A dokładnie to budowa prawoskrętu z Al. Niepodległości w Armii Krajowej, prawoskrętów z Al. Piłsudskiego w Cieplińskiego oraz Piłsudskiego w kierunku wiaduktu Tarnobrzeskiego. Oraz przebudowę odcinka Al. Wyzwolenia od skrzyżowania z Okulickiego do skrzyżowania z Osmeckiego włącznie. Jest to już trzeci przetarg, w poprzednich ceny zgłoszone przez wykonawców przekraczały szacunki ratusza.

Jakie zmiany czekają rowerzystów? Otóż zmiany będą na dwóch z czterech przebudowywanych skrzyżowaniach. To 50% zakładanych modernizacji. Czy dużo? Z jednej strony można się cieszyć że połowa inwestycji uwzględnia rowerzystów. Lecz z drugiej strony żadnych zmian w centrum które jest białą plamą na mapie infrastruktury rowerowej.

Na Alei Piłsudskiego wyłącznie ułatwienia dla kierowców samochodów, planowane są dwa prawoskręty z Piłsudskiego w  Cieplińskiego i drugi w stronę wiaduktu Tarnobrzeskiego.

Prawoskręt z Alei Piłsudskiego w Cieplińskiego

wiadukt Tarnobrzeski

Prawoskręt a Alei Piłsudskiego w kierunku wiaduktu Tarnobrzeskiego.

 

Żadnych istotnych zmian dla rowerzystów nie będzie na skrzyżowaniu  Alei Niepodległości z Armii Krajowej. Tam też tylko prawoskręt dla samochodów. Nie zostanie nawet wymieniona kostka brukowa na nawierzchnię asfaltową na istniejącej tam drogi dla rowerów i pieszych.

Prawoskręt z Niepodległości w Armii Krajowej

 

Drobne zmiany będą w trzeciej lokalizacji. Jest skrzyżowanie Powstańców Warszawy z Sikorskiego. Tam obok nowego prawoskrętu dla samochodów, na odcinku kilkudziesięciu metrów planowana jest drobna korekta przebiegu, oraz wymiana nawierzchni na asfaltową.

Prawoskręt z Powstańców Warszawy w Sikorskiego.

Największe zmiany dla rowerzystów w czwartej lokalizacji. Tam równoległe do Alei Wyzwolenia po obu jest stronach powstaną nowe odcinki dróg dla rowerów oraz dwa przejazdy rowerowe z sygnalizacją świetlną. Jeden przez ulicę Osmeckiego drugi przez Wyzwolenia. Szczegóły w ilustracjach poniżej. Ta inwestycja jest szczególnie istotna ze względu na planowaną tutaj inna inwestycję miejską, budowę drogi dla rowerów na ostatnim odcinku Wyzwolenia od skrzyżowania z Osmeckiego do ulicy Krakowskiej. Droga ta zaplanowana jest od strony osiedla gen. Andersa. Byłoby to wielkie ułatwienie i poprawa bezpieczeństwa dla wszystkich uzytkowników dróg. Plan przebudowy poniżej.

Poniżej plany do pobrania

Pobierz (PDF, 695KB)

Pobierz (PDF, 682KB)

Pobierz (PDF, 632KB)

Pobierz (PDF, 1.45MB)

Pobierz (PDF, 758KB)

 

p.s. mała korekta tekstu po zgłoszeniu jednego z czytelników. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

 

Tekst: Arkadiusz Turoń

Ilustracje pochodzą z BIP Rzeszów

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS