Miasto Rzeszów planuje wybudować w najbliższych latach Stok Narciarski na Matysówce, stok będzie służył wszystkim mieszkańcom głównie w okresie zimowym. Z racji na dużą ilość rowerzystów w naszym mieście planuje się również budowę infrastruktury towarzyszącej, która będzie funkcjonowała przez resztę czasu. W Budżecie Miasta Rzeszowa na 2020r. przewidziane jest 50 000 zł na opracowanie koncepcji dla budowy stoku narciarskiego. To dobry czas żeby poruszyć temat budowy Pumptrack i zgłosić rowerowe propozycje – ze wstępnych rozmów wiemy że Miasto Rzeszów idzie w tym kierunku.
Pumptrack to inwestycja której brakuje w rzeszowskiej infrastrukturze rowerowej, mamy już Skate Park dla średnio zaawansowanych rowerzystów, mamy również dirtpark dla zaawansowanej jazdy wyczynowej, ale brakowało nam toru do nauki podstaw tj. Pumtrack. Wstępne rozmowy odnośnie budowy małego pumptracka toczą się z Zarządem Zieleni Miejskiej na działce w lokalizacji przy Milenium Hall lub park na osiedlu Kmity (lokalizacja ta nie jest jeszcze pewna). Grupa entuzjastów rowerowych chce wybudować taki tor o nawierzchni bitumicznej z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, a drugi służący do rozgrzewki o nawierzchni ziemno-szutrowej ma powstać przy planowanym stoku narciarskim na Matysówce.
Chcielibyśmy również inwestycję na Matysówce uzupełnić o trasy do enduro. W skali całego projektu jest to niewielki koszt, a budowa to głównie wyznaczenie tras, oraz utwardzenie terenu. Po pierwszych rozmowach ze środowiskiem rowerowym ustaliliśmy potrzeby i główne przeznaczenie.
Trasy enduro w Szczyrku
Trasy Enduro przy stoku narciarskim w Rzeszowie:
– co najmniej trzy trasy zjazdowe (łatwiejsza , dwie trudniejsze równoległe do organizacji zawodów)
– odrębną trasę podjazdową
– na dole stoku wybudować tzw. trening zone dla rozgrzewki zawodników
– wyciąg krzesełkowy umożliwiający wyciąg rowerów
– wypożyczalnię sprzętu sportowego
– myjkę dla rowerów
– stację naprawy rowerów
– stojaki rowerowe w większej ilości
– drogi rowerowe dojazdowe do stoku
Mamy nadzieję że uda się wcisnąć te propozycje do koncepcji Miasta
Pumptrack – złap podstawy

Miejscem do nauki podstaw i doskonalenia technik jazdy jest pumptrack. Chcemy żeby miejsce to służyło wszystkim użytkownikom, dlatego musimy również pamiętać o najmłodszych sportowcach w tym o hulajnogach, które są zaliczane do rowerów. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem do jazdy wyczynowej będzie stworzenie tzw. Trening Zone czyli strefy do rozgrzewki.
W Szczyrku podobna inwestycja cieszy się dużą popularnością, wielu innych miastach w kraju pumptracki powstają na dużych osiedlach i są doceniane przez rowerzystów. W Rzeszowie imitacją pumptracka były trasy w parku na Olszynkach, niestety po śmiertelnym wypadku nastolatka miejsce zostało to zamknięte i hopki zlikwidowane..
Nie tędy droga, powinniśmy tworzyć profesjonalne tory do doskonalenia jazdy i podnoszenia umiejętności młodych sportowców. Przy nowej inwestycji powinna powstać szkółka dla najmłodszych – chętni już są zarówno do nauki jak i uczenia się. Cała inwestycja powinna być skomunikowana drogami dla rowerów, być wyposażona w myjkę do mycia, stację naprawy rowerów, wypożyczalnię sprzętu sportowego i dużą ilość u- kształtnych stojaków na rowery.
Jeżeli macie jakieś pomysły, sugestie, propozycje jak powinna wyglądać ta inwestycja piszcie w komentarzach lub kontaktujcie się bezpośrednio do stowarzyszenia. Chcemy żeby było to dobrze zrobione i odpowiadało naszym potrzebom.
Projekt pilotują:
Daniel Kunysz
Oficer Rowerowy stowarzyszenie Rowery.rzeszow.pl