Ile w końcu jest ścieżek rowerowych w Rzeszowie? – cz. I

W listopadzie miasto Rzeszów zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu  „Gmina przyjazna rowerzystom” organizowanym przez PTTK między innymi za imponującą długość 95 km ścieżek rowerowych.

Miesięcznik Rowertour w ramach ogólnopolskiego rankingu „Rower w mieście” wyliczył, że Rzeszów ma jeden z najlepszych w Polsce wskaźników ścieżek rowerowych w stosunku do dróg publicznych w mieście.

Prezydent Ferenc w czasie tegorocznego Skandia Maraton Lang Team podkreślał, że posiadamy 100 km ścieżek.

W tamtym roku na oficjalnej stornie miasta można było oglądnąć zestawienie, które przedstawiało zestawianie ulic wraz długością każdego odcinka. Obecnie możemy zobaczyć tylko listę ulic.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest naprawdę.

Inwentaryzacja w terenie i Google Maps

Na co dzień wykorzystujemy ścieżki rowerowe do komunikacji w naszym mieście i wiemy, gdzie się zaczynają i gdzie kończą. Kilka osób z naszego stowarzyszenia postanowiło tę wiedzę przedstawić na mapie. Konieczna była także inwentaryzacja w terenie, ponieważ na niektórych odcinkach brakuje przejazdów dla rowerzystów,  brakuje oznakowania,  a odcinki urywają się przed skrzyżowaniami.


Pokaż Infrastruktura Rowerowa w Rzeszowie na większej mapie

Okazuje się, że według naszych wyliczeń w Stolicy Innowacji na chwilę obecną (tj. 12.12.2012 r.) jest około 65 km ścieżek . Narzędzia, które zostały wykorzystane przez nas do pomiarów nie są doskonałe, jednak tolerancja nie przekracza 1-2%.

Pytamy urzędników

W wyniku dłuższej konsternacji postanowiliśmy nasze wyliczenia zweryfikować z danymi Urzędu Miasta. Wnioski o udzielenie informacji publicznej wysłałem do dwóch urzędów, tj. Zarząd Zieleni Miejskiej i Miejski Zarząd Dróg, które w naszym mieście zarządzają infrastrukturą rowerową.

Zarząd Zieleni Miejskiej, który zarządza parkami miejskim i ternami wzdłuż Wisłoka przesłał wyczerpującą odpowiedzieć. Pod ZZM w sumie mamy 9,91 km ścieżek. W Parku Sybiraków 0,81 km, po lewej stonie Wisłoka od Mostu Lwowskiego do ul. Jarowej 6,1 km i po prawej stronie Wisłoka 3 km.

Jedynie odcinek od Zapory w kierunku Żwirowni od długości 1,43 km w rzeczywistości jest drogą z dopuszczonym ruchem rowerów, a nie ścieżka rowerowa. W rzeczywistości jest wykorzystywany przez rzeszowian głównie w celach rekreacyjnych, ale nie powinien figurować w rejestrach ratusza jako ścieżka rowerowa.

Miejski Zarząd Dróg nabrał wody w usta

Odpowiedź z magistratu, który zarządza drogami publicznymi w Rzeszowie otrzymałem dokładnie po 14 dniach jaki wynika z ustawy. Niestety Piotr Magdoń Dyrektor MZD zastosował klasyczną urzędniczą „przedłużkę”, bardzo często wykorzystywaną przez urzędników w niewygodnych tematach. Oto uzasadnienie odmowy udzielenia zestawienia:

„udostępnienie informacji (zestawienia) w termie 14 dni nie jest możliwe, ponieważ konieczne jest ich zebranie i przetworzenie”

21 stycznia 2013 roku miną 2 miesiące, które obligują MZD do udzielenia nam dokładnych wyliczeń.

c.d.n

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS