Newsy Relacje z przejazdów

Relacja z FlyBike 2019

Zwycięzcami pierwszej edycji FlyBike zostali: Anna Wiercioch (1h06’05”) oraz Jakub Haligowski z NSB Sport Team (52’50”). Podium zdobyli: Kinga Pasterz (1h16’22”) oraz Janusz Bańka (54’18”) i Bogdan Adamczyk (55’30”). Najlepszy czas pętli wykręcił Jakub Haligowski zdobywając je na ostatnim, piątym okrążeniu osiągając imponujący wynik 10:18,8! Serdecznie gratulujemy!

Łącznie w nocnym wyścigu uczestniczyło 45 kolarzy. Pechowo po dwóch okrążeniach z rywalizacji odpadli Jarosław Bilski i Radosław Kisielewicz, szczególnie reprezentant zespołu Mongolskich Przemytników Rzeżuchy może mówić o pechu, gdyż prezentowane przez niego tempo pozwalało na włączenie się do walki o podium. Dziękujemy uczestnikom za okazane zaufanie i serdecznie gratulujemy!
Uczestnicy mogli liczyć na ciepły posiłek i gorącą kawę lub herbatę, węzeł sanitarny oraz punkt depozytowy, a także obecność osoby towarzyszącej, która mogła śledzić zmagania na żywo. W tą chłodną noc całość imprezy gorąco relacjonował Marek Grzesik przy zapewnionej profesjonalnej oprawie audio. Pomiar czasu był możliwy dzięki pracy zespołu TimeKeeper, zaś zmagania zabezpieczyli członkowie stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl oraz pracownicy i strażacy lotniska Rzeszów-Jasionka.

Jak to się wszystko zaczęło? Otóż tak: „Ty biegasz w biegach po lotnisku, a może zorganizujemy wyścig rowerowy po pasie startowym lotniska w Jasionce” te słowa wypowiedziane około południa 6 maja w 2018 roku przy Lisiej Górze podczas „Majówki z Prezydentem” przez kolegę ARTURA MAJDAŃSKIEGO wciąż brzmią jak echo.

Później było pierwsze spotkanie z panem Michałem Tabisz ówczesnym prezesem Portu Lotniczego w Jasionce.  Następnie w sierpniu po wylądowaniu ostatniego rejsowego samolotu następuje przejście kontroli bezpieczeństwa – najpierw my, następnie nasze rowery. Wiem, zwykła procedura jednak troszkę adrenaliny w żyłach się pojawia. Następnie krótki instruktaż dotyczący zasad bezpieczeństwa podczas przejazdu testowego.

Ruszamy. Te widoki dla wielu z nas były zastrzeżone – wyjątek stanowiły filmy sensacyjne. Tam bohaterowie często pędzili nocą po pasie startowym. Efekty świetlne utworzone przez oświetlenie pasa robią spore wrażenie. Krótka rozmowa z panami konwojującymi nas i mam zgodę, pomimo mocnego bocznego wiatru na mały test prędkości osiąganej rowerem. Jazda amatorska wiec i prędkość amatorska jedyne 54 km/h,  ale już wiemy że na rowerze miejskim i szosowym można wygodnie pędzić po nawierzchni służącej zwykle do rozpędzania lub hamowania samolotów.

Podczas powrotu do Rzeszowa mały wyścig, kto pierwszy w mieście; my czy burza gnana przez wcześniej boczny, teraz już wiatr w plecy. Jako mieszkający bliżej miałem więcej szczęścia, Artur mniej przypłacił to zapaleniem płuc.

Później planowanie szczegółów, terminów i w lutym 2019 informacja o nagłej śmierci Artura, ogromny szok…

Przyszła wiosna i najlepszym sposobem, aby pamięć o Arturze trwała było pojawienie się na lotnisku i rozpoczęcie wszelkich przygotowań do nocnego wyścigu na lotnisku, być może pierwszego w Europie na czynnym pasie startowym w międzynarodowym Porcie Lotniczym kilkadziesiąt minut po wylądowaniu samolotu rejsowego z Niemiec.

Tutaj pragniemy, jako organizatorzy podziękować naszym partnerom, czyli Zarządowi Portu Lotniczego w Jasionce oraz Marszałkowi województwa Podkarpackiego.

Bez wsparcia sklepu i serwisu rowerowego SOWASPORT, sieci sklepów i serwisów rowerowych ROJAX oraz sklepu i serwisu HOFFMANBIKE nie mielibyśmy sprawnego serwisu wewnątrz lotniska oraz wielu bardzo wartościowych nagród.

Do grona sponsorów dołącza firma AirRes z nagrodami w formie karnetów pozwalającymi na dwa 30 minutowe loty.

Kilka karnetów na paintball przekazaliśmy z własnej puli nagród dla uczestników rowerowych pikników i Mas Krytycznych.

Patronatem medialnym objęli nas : Telewizja Rzeszów TVP3,  Radio Via, Radio Rzeszów i Dziennik Codzienny Nowiny.

Centrum handlowe PLAZA w sezonie 2019 m.in. z naszym Stowarzyszeniem promuje bezpieczną jazdę w kaskach rowerowych, poprzez stworzony wakacyjny program KaskAkcja, czego finałem był przejazd Rzeszowskiej Masy Krytycznej zakończony na dachu centrum handlowego.

Sieć hipermarketów Tesco w tym roku zorganizowała ostatnią edycję programu „Decydujesz, pomagamy”, w którym trzykrotnie Nasze stowarzyszenie uczestniczyło. Dzięki przekazanym środkom mogliśmy rozwinąć skrzydła w organizacji imprez rowerowych.

Dzięki Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego na naszych piknikach możemy zasięgnąć wiedzy na temat niektórych zachowań na drogach zwłaszcza tych bardziej skomplikowanych. Tym razem właśnie dzięki nim posiadamy na okolicznościowych koszulkach FlyBike 2019 odblaskowe łańcuszki na rękawach zaprojektowanych i wykonanych przez rzeszowską firmę Cutline.

Kolejnym stałym partnerem na naszych imprezach rowerowych jest Centrum Medyczne MEDYK, wszyscy uczestnicy Pikniku Rodzinnego w lipcu pamiętają pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany wspólnie z załogą karetki. Tym razem z powodu bardzo niskiej temperatury nie mogliśmy zrealizować podobnego pokazu, jednak ich działania edukacyjne nadal będą obecne na naszych spotkaniach.

Ciepły i bardzo smaczny posiłek przygotowali dla nas pracownicy Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu. My w zamian staramy się odwdzięczyć jak umiemy m.in. jeżdżąc z aplikacją Odlottowa Jazda wskazując jako cel Dom dziecka w Skopaniu.

Wśród partnerów, którzy również nas wsparli podczas imprezy są:

 1. ERTRANS Piotr Garbaliński
  Kosynierów 25/74
  35-202 Rzeszów
 2. Rapido-Trans Dominik Cisek
  Smolarska 30
  37-110 Żołynia, PL
 3. Car Expres Szczepan Grela
  Mogielnica 217a
 4. MULTIBIURO RZESZÓW SP. Z O. O.
  ul. Nadbrzeżna 7
 5. Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne
  UL. Lwowska 68 Rzeszów
 6. Bartek Frydrych – fotograf
 7. Marek Łabudzki – operator drona

Serdecznie dziękujemy! Do zobaczenia!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.