Relacja z Rowerowej Majówki z Prezydentem

 

Inauguracyjny przejazd Rowerowej Majówki z Prezydentem już za nami. Inicjatorem pomysłu był Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, zaś organizacji podjęli się: Urząd Miasta Rzeszowa, Radio Centrum 89.0 FM Rzeszów, Hoffman Bike sklep i serwis rowerowy, oraz stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl.

Przez większość tygodnia pogoda straszyła swoją deszczową aurą, lecz weekend okazał się sprzyjający do jazdy. Uczestników przywitali organizatorzy: Tadeusz Szylar Kierownik Referatu Kultury w Wydziale Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta RzeszowaBogdan Smola dziennikarz Radio Centrum 89,0 FMPiotr Hoffman kierownik sklepu i serwisu rowerowego Hoffman Bike przy ul. Podwisłocze 10A, a także Daniel Kunysz prezes stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl.

Sympatycy dwóch kółek zebrali się na dolnym parkingu przy Hali Podpromie. W cieniu Mostu Zamkowego można było dostrzec kryjący się wyjątkowy, jedyny w Polsce i nieliczny w Europie policyjny Harley-Davidson, który trafił do służby w styczniu tego roku. Model Road King z wprowadzonym w zeszłym roku silnikiem Milwaukee-Eight 107 o pojemności 1745ccm i mocy 90KM może osiągać prędkość 190km/h. Takie cacko warte jest około 80 tyś. zł, zaś możliwości tego krążownika szos mogliśmy ostatnio podziwiać.

Przejazd wzdłuż bulwarów przez Park Kultury i Wypoczynku w stronę Hetmańskiej

Po ustawieniu się do startu ruszyliśmy z parkingu na ścieżkę rowerową na rzeszowskie bulwary i spokojnym tempem pokręciliśmy się alejkami parku wabiąc spojrzenia spacerujących mieszkańców. Eskortowali nas trzej policjanci na policyjnych motorach w tym wcześniej wspomniany Harley-Davidson, którzy sprawnie przemieszczali się od skrzyżowania do skrzyżowania oraz zatrzymując się i blokując najbardziej ruchliwe krzyżówki. Sporo chętnych rowerzystów z BikeTeam Rzeszów zgłosiło się do chęci pomocy w zabezpieczeniu rajdu, stąd liczna grupa osób funkcyjnych na początku grupy poruszająca się przed Rzeszowską Rikszą. Z ulicy Bulwarowej na chwilę skręciliśmy w ulicę Hetmańską, by zaraz skręcić w ul. Chrzanowskiej i ul. Staszica, kierując się cały czas w stronę centrum. Znów powrót na ul. Hetmańską i przejazd przez odremontowany plac Śreniawitów, gdzie policjanci się zatrzymują, by nas bezpiecznie przepuścić. Zmierzamy dalej w najbardziej urokliwe aleje Rzeszowa. Z ul. Zamkowej mijamy wzrokiem deptak, sunąc po kocich łbach mijamy Letni Pałac i Zamek Lubomirskich, fontannę multimedialną  oraz Wille Secesyjne. Zjeżdżamy w dół znaną aleją Lubomirskich otoczeni okazałymi lipami, grabami i klonami. Skręcamy w lewo w stronę Filharmonii Rzeszowskiej, aby zaraz z ul. Szopena wjechać na ul. Kilara, a następnie przejechać przez Most Zamkowy na drugą stronę miasta.

Pętla przejechana, jedziemy dalej przez Podwisłocze na zaporę

Chwilowo zwalniamy na moście, aby nasz fotograf Rafał mógł uwiecznić jak najwięcej osób. Zjeżdżamy w prawo na ul. Podwisłocze, gdzie mamy znów chwilę prostego odcinka. Po chwili skręcamy w lewo w ul. Seniora kierując się przez Nowe Miasto. Wąskimi ulicami jednokierunkowymi docieramy do alei Powstańców Warszawy i skręcamy w prawo. Ponownie dłuższy odcinek i główna droga gdzie policjanci blokują większość skrzyżowania. W taki sposób ponownie przekraczamy Wisłok, lecz tym razem przejeżdżając przez rzeszowską zaporę i zataczając kolejną pętlę na rowerach. Mijamy stadion miejski zjeżdżając w ul. Hetmańską, po dłuższej chwili kolejny zjazd tym razem na ciąg pieszo-rowerowy prowadzący do Parku Kultury i Wypoczynku, a następnie kierujemy się w stronę bulwarów i zapory. Przejeżdżamy przepustem zapory i jedziemy ostatni odcinek licznie odwiedzany przez aktywnych mieszkańców Rzeszowa, który kończymy przy placu zabaw obok wiaty grillowej, pod którą już działali wolontariusze Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Przejazd zajął nam około 1,5h, a udział wzięło łącznie 124 rowerzystów, 3 policyjnych motocyklistów, oraz wóz policyjny i ratunkowy na końcu grupy.

Nagrody, kiełbaski, napoje oraz deser dla uczestników rajdu

Po zakończeniu przejazdu przeszliśmy do przemówień, podziękowań oraz do konkursu nagród dla dzieci i dorosłych. Ochoczo zgadywano na pytania, np. ile lat istnieje stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl lub od ilu lat po rzeszowskich ulicach jeździ riksza rzeszowska. Jeden z konkursów polegał na ogłoszeniu najstarszego roweru w przejeździe. Profesjonalnym okiem Pan Piotr obejrzał zgłoszone jednoślady i przyznał właścicielce jednego z nich należną nagrodę. Upominki umiliły czas oczekiwania na grillowane kiełbaski po których otrzymaliśmy deser w postaci smacznego placka. Tak licznie zebrana grupa rowerzystów jeszcze bardziej ożywiła pobliski plac zabaw i lokalne punkty gastronomiczne, gdzie dzieci i dorośli mogli później korzystać z niedzielnego czasu i sprzyjającej pogody, która była idealna na tą przejażdżkę.

Przyszła pora na wstępne podsumowanie imprezy, która była wydarzeniem inauguracyjnym. Na wstępie pragniemy serdecznie podziękować organizatorom, a szczególnie Panu Piotrowi Hoffmanowi za częściowe sfinansowanie i pomoc w organizacji tak udanej imprezy, a także panu Bogdanowi Smola i Tadeuszowi Szular za pomoc i poprowadzenie konkursów i przemówień. Tym którzy mają możliwość zachęcamy do słuchania o godz. 12:00 w środy audycji Rowery to nasza pasja na antenach Radio Centrum. Podziękowania należą się również wspomagającym nas w zabezpieczeniu przejazdu członkom BikeTeam Rzeszów oraz rzeszowskim policjantom i ratownikom medycznym.

Jesteśmy zawiedzeni, że nie otrzymaliśmy pamiątkowych i okazyjnych szprychówek, które wyjątkowo zostały one przekazane do całkowitej realizacji Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa. Takie sytuacje nie mogą mieć miejsca, gdy inicjatywy organizowane przez stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl lub inne grupy są realizowane pod patronatem prezydenta Miasta Rzeszowa, czyli przez publiczne instytucje z publicznych funduszy. Potrzebujemy jasnych przesłanek do dalszego kierowania się w stronę Urzędu Miasta, aby projekty których się podejmujemy nie traciły na jakości i wiarygodności. Nie kryjąc tej niechlubnej wpadki, chcemy przedstawić wszystkim jak wygląda sytuacja, aby podkreślić znaczenie datków, które otrzymujemy od Was na Masach Krytycznych, za której jesteśmy bardzo wdzięczni. To dzięki nim, finansujemy i realizujemy stawiane cele dla was. Pan Tadeusz Szylar zaznaczył, że Rajd z Prezydentem docelowo będzie cykliczną imprezą, dlatego liczymy na poprawę w tej kwestii, aby imprezy rowerowe w Rzeszowie były atrakcyjną opcją do rozważenia przez mieszkańców w przyszłości.

Dziękujemy za wspólny udział w rajdzie i zapraszamy już w ten piątek na Masę Krytyczną! Mamy fantastyczną informację o której dowiecie się już niebawem!

 

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS