Rower nie musi zasypiać na zimę!

Rower nie niedźwiedź, nie musi zasypiać na zimę!

Z takim hasłem ruszyliśmy na trasę ostatniej ubiegłorocznej Masy Krytycznej. Rok 2013 upłynął nam pod znakiem regularnych comiesięcznych przejazdów ale podsumowanie rocznej działalności RzMK to temat na kolejny artykuł i garść statystyk.

Cel, jaki chcieliśmy osiągnąć w grudniu, był prosty – pokazać mieszkańcom i władzom Rzeszowa, że rower to całoroczny środek transportu, a jazda nim nie jest niczym strasznym i nie chcemy być pomijani w kwestii zimowego utrzymania dróg.

Foto: Karol Skrobacz

Foto: Karol Skrobacz

Wiosna w zimie 

Pogoda, która sprzyjała grudniowej Masie, zaskoczyła chyba wszystkich – zarówno uczestników jak i organizatorów. Byliśmy zaskoczeni tak dużą liczbą osób, które uczestniczyły we wspólnym przejeździe  i nie przygotowaliśmy się na nią, bo niestety nie dla każdego wystarczyło szprychówek. Jest to jednak dobry przykład na to, że zima nie oznacza tylko śniegu, zasp i mrozów, a jazda rowerem nie jest niczym strasznym. W Masie wzięło udział 138 uczestników i wielu z nich nie zapomniało o zabraniu ze sobą misiów czy też przyjechaniu w niedźwiedzim stroju.

Foto: Karol Skrobacz

Tęczowy ale nieprzyjazny rowerzystom nowy most Narutowicza

Trasa grudniowej RzMK nie była przypadkowa:

Rynek – Naruszewicza – Wierzbowa – Rejtana – Lwowska – Targowa – Naruszewicza – Rejtana – Niepodległości – Mieszka I – Kustronia – Rejtana – Naruszewicza – Szopena – Lisa Kuli – Zamkowa – 3 Maja – Kościuszki – Rynek

Trzy razy przejechaliśmy ulicą Naruszewicza jadą po przebudowanym moście na Wisłoku.  Ten, chociaż wygląda efektownie i w dniu przejazdu Masy montowano na nim dodatkowe oświetlenie, to jednak pomimo obietnic nie został dostosowany do ruchu rowerowego. Nie ma na nim żadnej drogi dla rowerów, szerszego chodnika, pasów rowerowych czy chociaż szczątkowego pobocza, które ułatwiło by wyprzedzanie rowerzystów kierowcom samochodów. Na pewno dwa pasy ruchu upłynnią ruch w tym miejscu ale czy nie można było przyspieszyć go jeszcze bardziej?

Foto: Adam Bieniasz

Foto: Adam Bieniasz

Nie odstawiaj roweru na zimę!

Na koniec pozostaje nam jedynie podziękować za liczny udział w grudniowej Masie Krytycznej. Dziękujemy również za odpowiedź na nasz apel i za przebranie się bądź zabranie ze sobą pluszowych misiów.

Pogoda mniej lub bardziej wiosenna póki co sprzyja jeździe rowerem, ale w przypadku pojawienia się opadów śniegu i problemu zasypanych dróg rowerowych będziemy interweniować i prosić odpowiednie służby o ich odśnieżenie.

Do zobaczenia za miesiąc w ostatni piątek stycznia!

Foto: Adam Bieniasz

Foto: Adam Bieniasz

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS