Rowerem do szkoły, rowerem do pracy – masa krytyczna sierpień

Wakacje już się kończą, a wrzesień tuż, tuż. Nawiązując do ogólnoświatowych trendów chcemy zachęcić do jazdy rowerem do szkoły i pracy również Rzeszowian.

Sierpniowa Masa Krytyczna odbywa się pod hasłem „Rowerem do szkoły, rowerem do pracy”. Chcemy zachęcić dzieci, młodzież, rodziców, pracowników i pracodawców do zmiany środka transportu z samochodu na rower. Jako działanie prozdrowotne, ekonomiczne i ekologiczne. Jednocześnie uświadomić placówki oświatowe oraz pracodawców o potrzebie rozwijania infrastruktury rowerowej przy swoich budynkach.

Niedostateczna ilość godzin wychowania fizycznego, nieodpowiednie wyposażenie sklepików szkolnych, są powodami że duża część naszych pociech choruje z powodu nadwagi. Przystosowanie infrastruktury poprzez montaż stojaków rowerowych, niwelację krawężników i zwykłe zachęcenie do korzystania z roweru wpłynie pozytywnie na stan zdrowia osób które wybiorą rower jako alternatywny, proekologiczny i prozdrowotny środek transportu środek transportu. Większa ilość rowerzystów w otoczeniu szkoły spowoduje zmniejszenie liczby samochodów, oraz ograniczy ich prędkość poprawiając bezpieczeństwo, jednocześnie zmniejszając hałas i poziom zanieczyszczenia powietrza.

W ramach działań wspierających wiosną tego roku nasze stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl we współpracy z fundacją banku BZWBK przekazało nieodpłatnie sześciu rzeszowskim szkołom nowe bezpieczne stojaki rowerowe u-kształtne. Chcemy w ten sposób zachęcać młodzież do korzystania z rowerów na co dzień.

Bardzo podobnie ma się sprawa z naszym dojazdem do pracy. Oczywiście nie można tego odgórnie narzucić wszystkim, ale zachęcić przedstawiając korzyści. Korzyści dla pracodawcy i korzyści dla pracownika.
Co powinien zrobić pracodawca i co może zyskać w zamian. Szatnia by się przebrać, prysznic by się odświeżyć. Stworzyć miejsca parkingowe, najlepiej zadaszone i objęte monitoringiem. Często można wykorzystać już istniejące przestrzenie (ślepe korytarze, pod schodami). W porównaniu do parkingu dla samochodów zajmują mniej cennego miejsca i najczęściej są tańsze w wykonaniu. Bezpośrednio przekłada się to na mniejsze nakłady inwestycyjne.
Zyski pracodawcy i pracownika są w dużej mierze wspólne. Pracownik dojeżdżający rowerem do pracy ma mniej dni chorobowych, cieszy się lepszym stanem zdrowia i samopoczucia. Organizm takiej osoby jest bardziej dotleniony. Rower jako pojazd jest niewrażliwy na utrudnienia na drodze takie jak korki. Te wszystkie elementy składają się na lepszą efektywność pracownika co jest zyskiem pracodawcy.
Nie można też zapomnieć o pozytywnym pijarze jaki dotrze do społeczeństwa za takimi działaniami.
Mamy nadzieję że przedstawione powyżej argumenty zwiększą liczbę firm nastawionych pro rowerowo. Każdą firmę która postawi bezpieczne stojaki u-kształtne dodamy do naszej rowerowej mapy dzięki czemu zwiększysz sprzedaż swoich usług i wpłyniesz na poprawę naszego środowiska.

Trasa przejazdu wygląda tak: http://www.traseo.pl/trasa/rzmk-28-8-2-aa5-rowerem-do-szkoly-rowerem-do-pracy

 

Zapraszamy na Masę Krytyczną w ten piątek o 18:00 Rzeszowski Rynek.

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS