Newsy

Rzeszowski „Rower” Miejski

W połowie maja na rzeszowskich ulicach nadal nie ma rowerów miejskich i kolejny rok są problemy na finansowanie bezemisyjnego transportu publicznego. Efektem tego będzie kolejny raz przewidziana obsługa aż 20 rowerów! Kpina!

Po 3 latach od wprowadzenia roweru 4 generacji, późniejszego rozważania zmiany na rower generacji 3+, problemów z wdrożeniem oferty do Karty Miejskiej, ponownego post pandemicznego uruchomienia w połowie 2020, mamy obecnie powtórkę i stagnację w ofercie dla mieszkańców Rzeszowa. Z informacji przekazanych przez urząd miasta wiemy już, że w tym roku zrezygnowano z tradycyjnych rowerów oraz hulajnóg. W zeszłym roku było 100 hulajnóg, 20 skuterów i 20 rowerów. Czy ta oferta nie powinna przybrać nazwy: Rzeszowski Skuter Miejski? Czy jest to jakiś nowy program pilotażowy urzędu miasta? Jeżeli inwestycje estońskiej firmy Bolt lub polskiej Green Electricity znanej lepiej jako Blinkee.city będą się zwracać to rzeszowianie powinni być spokojni o dalsze funkcjonowanie hulajnóg operatorów na naszym rynku, które cieszą się sporym zainteresowaniem.

Kiedy w Rzeszowie co roku trwa przeciąganie liny o to czy będzie czy nie będzie rzeszowski rower, hulajnoga czy skutery miejskie, w Polsce już w 2019 roku w 14 miastach (poza zwykłymi rowerami) funkcjonuje także usługa elektrycznego lub tradycyjnego roweru cargo. Jest to oferta zarówno dla indywidualnych użytkowników jak i przedsiębiorców, która sprawdza się w transporcie małogabarytowym czy w dostawach. Biorąc pod uwagę powiększanie stref pieszo-rowerowych w centrach miast przy jednoczesnym ograniczaniu dostępu dla pojazdów spalinowych, taka oferta nabiera na wartości, gdzie elastyczność i czas grają główne role.

Warto na koniec wspomnieć, że Plan Transportowy Miasta Rzeszowa na lata 2021-2030 zakłada do 2027r dostępność 300 rowerów i innych jednośladów w ramach systemu roweru miejskiego. Po 3 latach Rzeszowski Rower Miejski stoi w miejscu, a rynek elektromobilności obecnie zaspokajają jedynie operatorzy, co nie napawa optymizmem. Jak będzie to wyglądać za kolejne 3 lata, a jak w 2027 roku?

Redakcja Rowery.Rzeszow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.