Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich 2018

Szlakiem Konfederatów Barskich

http://pobitno.pl/osiedle/aktualnosci/rajd-szlakiem-konfederat%C3%B3w-barskich.-zapraszamy.html

Rzeszowski Dom Kultury oraz Rada Osiedla Pobitno zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w trzeciej edycji historycznej gry miejskiej „Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich”, która odbędzie się w niedzielę 9 września 2018 roku na terenie miasta Rzeszowa. Imprezie towarzyszyć będzie rekonstrukcja historyczna przy Fontannie Multimedialnej obrazująca czasy Konfederacji Barskiej.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Organizatorem historycznej gry miejskiej „Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich” jest Rzeszowski Dom Kultury przy współpracy z Radą Osiedla Pobitno. Tegoroczna edycja wydarzenia jest realizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, z okazji obchodów Roku Konfederacji Barskiej oraz Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Trasa historycznej gry miejskiej to szlak miejsc związanych z bitwą Konfederatów Barskich z Moskalami, która miała miejsce w 1769 roku. Zadaniem każdego z uczestników jest przebycie wyznaczonej trasy oraz zebranie pieczątek na dziesięciu stacjach rozlokowanych na terenie miasta Rzeszowa. Punkt startowy szlaku usytuowany jest w pobliżu Kościoła Reformatów (ul. Reformacka 5), natomiast meta w budynku Rzeszowskiego Domu Kultury filia Pobitno (ul. Konfederatów Barskich 43a). W grze mogą wziąć udział wszyscy, niezależnie od wieku. Uczestników czeka interesująca wędrówka z poznawaniem historii Rzeszowa, pamiątkowe stemple, a dla tych, którzy pokonają szlak najszybciej – nagrody.

Nowością tegorocznej edycji wydarzenia będzie bezpłatny pokaz dla mieszkańców, będący rekonstrukcją historyczną z czasów Konfederacji Barskiej. Przedstawienie rozpocznie się o godzinie 18:00 na terenie przy Fontannie Multimedialnej. Uczestnicy będą mogli obejrzeć musztrę wojsk carskich, pokazy umiejętności szermierczo – jeździeckich oraz wystrzały z broni czarnoprochowej.

Lokalizacje punktów historycznej gry miejskiej:

1. START: Kościół Reformatów (w godz. 14.00 – 16.00)

2. Zamek Lubomirskich

3. Letni Pałac Lubomirskich

4. Kościół Farny

5. Rynek i Ratusz

6. Most na Wisłoku

7. Miejsce bitwy – wąwóz (ul. Na Skały, ul. Szczęsnego Morawskiego)

8. Powietna – obóz wojsk rosyjskich (skrzyżowanie ul. Traugutta, Nadbrzeżnej i Ogrodowej)

9. Kopiec Konfederatów Barskich

10. META: Rzeszowski Dom Kultury filia Pobitno (najpóźniej do godz. 17.30)

Koordynator ogólnopolski: Narodowy Instytut Dziedzictwa Projekt realizowany w ramach: Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, Niepodległa

Patronat Honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Rzeszowski Dom Kultury

Partner: Rada Osiedla Pobitno

Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Nowiny, Portal informacyjny nowiny24.pl

Partner medialny: Polskie Radio Rzeszów https://www.facebook.com/events/2131453323809335/

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS