Smog vs Rower

Jak dobrze wiecie rower nie truje, ani hałasuje. A jego używanie pozytywnie wpływa na stan naszego portfela a przede wszystkim zdrowie.

Zaprzyjaźniony ruch społeczny Rzeszów Smart City zaprasza na kolejna edycję spotkań. Najbliższe będzie poświęcone bardzo aktualnemu problemowi, czyli zanieczyszczeniu powietrza.

Pierwsze spotkanie w ramach trzeciej edycji cyklu zatytułowano roboczo SMOG VS SMART. Bowiem chcemy się zastanowić czy nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą wspierać politykę poprawy jakości powietrza.

Polska jest krajem jednej z najgorszych jakości powietrza w skali Unii Europejskiej. „Zanieczyszczenie powietrza” to termin ogólny, warto więc sprecyzować z jakimi zanieczyszczeniami mamy w Polsce największy problem. Są to: pył zawieszony (ziarna większe – PM10 oraz ziarna mniejsze PM2,5), benzo[a]piren – substancja rakotwórcza i mutagenna oraz dwutlenek azotu. Z powodu złej jakości wdychanego powietrza każdego roku przedwcześnie umiera około 43 000 mieszkańców naszego kraju. Przy tym aż 65% Polaków nie czuje się wystarczająco poinformowana o aktualnej jakości powietrza w ich miejscowości. 70% osób mieszkających w Polsce chciałoby mieć łatwy dostęp do takich informacji.
Często bywa, iż informacje o wysokim zanieczyszczeniu powietrza nie docierają tam gdzie powinny, a przede wszystkim do przedszkoli, szkół, mediów czy szpitali. Status informacji o zanieczyszczeniu powietrza w systemie zarządzania kryzysowego wciąż pozostaje niski.
A jaka sytuacja w tym względzie jest w Rzeszowie ale i okolicy? Co może zrobić na tym obszarze samorząd miasta i czy lub co mogą zrobić sami mieszkańcy.
Zapraszamy wszystkich chętnych do dyskusji i uczestniczenia w debacie.

Od smogowej rebelii do technologii.
Czy smogowa rebelia w polskich miastach, po okresie wzrostu świadomości czym SMOG jest, przechodzi w etap wdrażania rozwiązań poprawiających sytuację. Gdzie jest tu miejsce dla technologicznych nowinek? Jak mogą wspierać politykę poprawy jakości powietrza?

Gościem specjalnym naszego spotkania będzie słynna już firma Airly. Zwycięzcy krakowskiego Smogathonu, pionierzy starań o wdrożenie szerokiego systemu monitoringu powietrza. Wreszcie pionierzy w budowaniu większej świadomości samorządów, firm i samych mieszkańców ideą szerokiego monitorowania i wypracowywania rozwiązań antysmogowych. Zapowiada się niezwykle ciekawie.

Będą również przedstawiciele administracji i kilku bardzo interesujących gości. Śledźcie profil Rzeszów Smart City, zapisujcie się na wydarzenie i zapraszajcie znajomych. Widzimy się:
7 GRUDNIA 2017, (tj. czwartek) godz. 17.00. Budynek A0(nowy) Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Chcemy aktywnie działać w akcji uświadamiania mieszkańców Rzeszowa. Chcielibyśmy zamontować kilka czujników jakości powietrza na terenie Rzeszowa – aby tak się stało potrzebujemy min. 10 głosów. Pomóż nam osiągnąć cel głosując na jedną z lokalizacji w naszym mieście. Obecnie mamy tylko jeden czujnik na całe miasto (ul.Rejtana) i jego pomiary nie są wiarygodne dla innych części miasta. ZAGŁOSUJ NA RZESZÓW https://wiemczymoddycham.pl/glosowanie/6b22cfd3-33b2-4270-a449-4ecee2c41a1a

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS