Newsy

Stacja licząca rowerzystów – GŁOSOWANIE RBO

Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl zgłosiło projekt do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego  który ma na celu wybudowanie pierwszej w Rzeszowie stacji do liczenia rowerzystów. Wybudowanie takiej stacji pozwoli monitorować ruch rowerowy w naszym mieście. Choć sama stacja nie przyczyni się bezpośrednio do wzrostu ruchu rowerowego w mieście, ale da nam konkretne dane które będą uwzględniane w projektach transportowych. Obecnie rowerzyści są pomijani przy założeniach dużych projektów co w pewnym stopniu ogranicza pozyskiwanie funduszy na działania pro-rowerowe. Miasto Rzeszów nie prowadzi badań ruchu rowerowego i nie wiadomo ilu rowerzystów tak naprawdę porusza się po Rzeszowie, czy ilość rowerzystów wzrasta czy maleje, oraz jaki jest procentowy udział stanowią rowery w ruchu ogólnym. Badania takie prowadziło nieodpłatnie stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl począwszy od roku 2012, ale ze względów finansowych działania te będą zawieszone od 2018r. Do tego czasu miasto powinno zadbać o system liczenia rowerzystów.

————————————————————————————————————————

PROSIMY WAS O ODDANIE GŁOSU NA NASZ PROJEKT nr. 52  BUDOWA STACJI LICZENIA ROWERZYSTÓW. GŁOSOWAĆ MOŻECIE DO 20 WRZEŚNIA 2019r. NA STRONIE https://rbo.erzeszow.pl/voting/info

w przyszłym roku chcemy zgłosić obniżenie krawężników w całym mieście. Liczymy na Wasze poparcie

————————————————————————————————————————-

http://www.rowerowalodz.pl/infrastruktura/liczydlo#

Budowa takiej stacji pozwoli nam na bieżąco pozyskiwać informacje ilu jest rowerzystów w naszym mieście. Każdy mieszkaniec miasta miał wgląd w te informacje. Dodatkowo stacje do liczenia rowerzystów będą na bieżąco wyświetlać informacje istotne z punku widzenia rowerzysty tj. aktualna godzina, stan jakości powietrza, temperatura, mapę tras rowerowych, oraz liczbę rowerzystów którzy przebyli ten odcinek w ciągu dnia, miesiąca, czy roku

Będzie to w pewien sposób motywator dla innych zarówno rowerzystów jak i kierowców samochodów. Widząc taką stację zobaczysz ilu rowerzystów w dniu dzisiejszym przejechało ten odcinek. Wiemy z doświadczenia innych miast, że po zamontowaniu takiej stacji rowerzyści częściej będą jeździć w danym miejscu tylko po to aby zostać policzonym. Będzie to również wabik aby kierowcy stojący w korku dostrzegli alternatywę w postaci roweru.

My jako przedstawiciele stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl nie walczymy z kierowcami samochodów, nie chcemy zmieniać ich przekonań. Naszym celem jest tworzenie alternatywy w postaci profesjonalnej infrastruktury rowerowej. Kiedy kierowca stojący na zakorkowanej drodze w upalnym słońcu dostrzeże tą alternatywę i zobaczy, że po Rzeszowie można poruszać się za darmo, bez korków w dodatku zdrowo i szybko to zmieni swoje przekonania.

Chcemy postawić stację liczenia rowerzystów, która liczyłaby rowerzystów w obu kierunkach, dane byłby gromadzone na stronie ZTM. Dodatkowo chcielibyśmy również aby na stacji była wyświetlana informacja o stanie powietrza (dobra,zła..) godzina i temperatura czy mapa tras rowerowych z oznaczonymi punktami rowerowymi (samoobsługowa stacja naprawy rowerów, stacja mycia rowerów, boisko do bikepolo, dirt park, skate park . Niestety jakość powietrza w Rzeszowie pogarsza się, a rowerzyści pomimo zdrowego trybu życia są najbardziej narażeni na skutki jego zanieczyszczenia.
Przykład z Gdańska http://www.zdiz.gdynia.pl/zarzadzanie-mobilnoscia/liczniki-rowerowe 

Odwiedziliśmy również lokalnego producenta elektrotechniki użytkowej NiT w Zaczerniu. Który zaprezentował nam projekt Stacji Liczenia Rowerzystów

Żeby stacja miała sens musi stanąć w miejscu uczęszczanym przez rowerzystów tj. przy istniejącej infrastrukturze rowerowej. Najlepszym miejscem są przeprawy np. Mosty lub kładki. W ankiecie którą przeprowadziliśmy, rzeszowscy rowerzyści wskazali następujące lokalizacje (wg. istotności):

Most Zamkowy
Most Karpacki (zapora)
Wisłokostrada
Most Mazowieckiego
Most Załęski

Podobne stacje stawiane są w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Wrocławiu i innych miastach. Koszt wdrożenia pojedynczej stacji to 50 000 -100  000zł w zależności od funkcjonalności. W Tychach zamontowano urządzenia do liczenia rowerzystów, ale ich lokalizacja jest ukryta i znana tylko urzędnikom. We Wrocławiu i Szczecinie do danych ze stacji mają wgląd tylko urzędnicy. Stacje zliczają rowerzystów na podobnej zasadzie jak pętle indukcyjne liczące samochody. Niektóre ze stacji wyposażone są dodatkowo w monitoring. W Rzeszowie chcemy postawić dwie stacje przy Moście Zamkowym dla liczenia rowerzystów w obu kierunkach. Projekt zgłaszamy do RBO 2018 i liczymy że zyskamy poparcie mieszkańców miasta.