O nas

Stowarzyszenie „Rowery.Rzeszow.pl” działa w imieniu użytkowników rowerów z Rzeszowa i okolic. Nasze cele to m.in. działania na rzecz rozwoju miasta Rzeszowa w zakresie infrastruktury rowerowej, zabieganie o poprawę bezpieczeństwa cyklistów i innych użytkowników dróg publicznych czy organizowanie imprez i zgromadzeń o tematyce rowerowej.

Działamy od 2007 roku, od 14 lat nieprzerwanie organizujemy cykliczne przejazdy rowerzystów głównymi ulicami miasta Rzeszowa potocznie zwanymi Rzeszowską Masą Krytyczną.

Celem Masy Krytycznej jest zwrócenie uwagi na obecność rowerzystów na drogach, przypomnienie władzom o konieczności budowy infrastruktury rowerowej (drogi dla rowerów, bezpieczne przejazdy rowerowe, stojaki na rowery, etc.) oraz promocję roweru jako przyjaznego środowisku, zdrowego i szybkiego środka transportu miejskiego. Rower to również wspaniały sport o wielu konkurencjach, oraz turystyka i rekreacja dla każdego.

Podczas wspólnych przejazdów pokazujemy jak jeździć bezpiecznie, integrujemy środowiska rzeszowskich sportowców, biegaczy, rowerzystów, rolkarzy, morsów, osób niepełnosprawnych. Promujemy zdrowy tryb życia, zachęcamy do oddawania krwi oraz okresowo prowadzimy świąteczne zbiórki dla domów dziecka. Rzeszowska Masa krytyczna łączy środowisko rowerzystów lubiących dwa kółka w każdej formie, a także ma na celu wypromowanie Rzeszowa jako rowerowego miasta!

W sezonie letnim organizujemy imprezy sportowe, pikniki, spotkania i wycieczki za miasto. Działamy w interesie rowerzystów, pieszych i kierowców, promujemy lokalne inicjatywy, firmy, uczelnie wyższe oraz staramy się inspirować pomysłami władze miasta.

Rocznie wysyłamy ponad 100 różnych pism do rzeszowskich urzędników. Udało się wywalczyć m.in.: więcej pieniędzy na drogi rowerowe, montaż 50 nowych stojaków rowerowych, możliwość nieodpłatnego przewożenia rowerów w autobusach, możliwość poruszania się rowerem po planowanych buspasach, możliwość poruszania się rowerem po rzeszowskim rynku, możliwość oznakowania roweru przez Straż Miejską, poszerzenie drogi dla rowerów od zapory do lisiej góry, budowę 60 bezpiecznych przejazdów rowerowych w całym mieście. Przekazaliśmy bezpieczne stojaki rowerowe dla 6 szkół z Rzeszowa i okolic, prowadziliśmy badania rowerowe, wspieraliśmy lokalne firmy, stworzyliśmy interaktywną mapę rowerową. Zbieraliśmy podpisy o wprowadzenie Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, organizowaliśmy cyklicznie rzeszowską masę krytyczną, pikniki rowerowe i wyjazdy rodzinne za miasto, walczyliśmy o poprawę infrastruktury rowerowej w mieście, oraz z prezydentem Ferencem o dopuszczenie jazdy rowerem po rzeszowskich deptakach – wszystkie te akcje zostały zakończone sukcesami!

Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl nie walczy z kierowcami samochodów, nie chce zmieniać ich przekonań do jazdy samochodem. Naszym celem jest tworzenie alternatywy w postaci profesjonalnej infrastruktury rowerowej. Kiedy  stojąc na zakorkowanej drodze w upalnym słońcu dostrzeżesz tą alternatywę i zobaczysz, że po Rzeszowie można poruszać się za darmo, bez korków w dodatku zdrowo i szybko to zmienisz swoje przekonania.

Więcej rowerów to mniejsze korki, mniej spalin, więcej darmowych miejsc parkingowych. Dajmy szansę rowerom!

W 2012 i 2014 roku przeprowadziliśmy badania ruchu rowerowego, z których jednoznacznie wynika wzrost popularności tego środka transportu. Obecnie pracujemy nad pierwszą rzetelną mapę infrastruktury rowerowej. Na bieżąco składamy uwagi do projektów przebudowy ulic.

Każdego dnia stajemy przed nowymi wyzwaniami, które stawiają nam sami rowerzyści, kierowcy oraz urzędnicy dyskryminujący pieszych i rowerzystów. Walczymy ze stereotypami przyjętymi przez wysoko postawionych urzędników twierdzących że rower jest uosobieniem biedy, a faworyzować należnych tych, których stać na samochody. Uświadamiamy im że rower to styl życia oraz bardzo dobrze wpływa na zdrowie, jest tańszy i szybszy od samochodu. Efekty naszej pracy są coraz bardziej dostrzegane przez mieszkańców Rzeszowa.

Karykatura Prezydenta Ferenca atakującego rzeszowskich rowerzystów – po wydaniu zarządzenia o zakazie jazdy rowerem po deptakach

Przed nami jeszcze długa droga, żeby jazda rowerem w Rzeszowie była bezpieczna i wygodna. Każdy kto chciałby dołączyć do nas lub nawiązać z nami współpracę zapraszamy do kontaktu kontakt@rowery.rzeszow.pl. Zapraszamy również do wstąpienia w nasze szeregi lub wsparcia finansowego.

PozdRower 😉