Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki

W dniu 25.08 2018 odbyły się na stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśne w Majdanie k.Cisnej Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki, organizowane przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Obchody skupiły sporą liczbę  osób z branży turystycznej. Wzięli w nich udział również przedstawiciele Stowarzyszenia  Rowery Rzeszów.pl na zaproszenie Marszałka Ortyla.

W czasie trwania części oficjalnej nasi przedstawiciele udzielili wywiadu dla radia RMF FM na temat celów działalności stowarzyszenia oraz problemów związanych z szeroko pojętą turystyką rowerową a zwłaszcza braku dróg rowerowych łączących poszczególne gminy itp.

Po części oficjalnej i  wręczeniu odznaczeń odbyło się spotkanie z Marszalkiem Województwa Władysławem Ortylem i wiceministrem Inwestycji i Rozwoju Adamem Hamryszczakiem na temat problemów branży turystycznej ze szczególnym uwzględnieniem terenu Bieszczad

Przedstawiciele różnych branż turystycznych  przedstawiali problemy związane z infrastrukturą drogową, niedostosowaną do turystyki zarówno samochodowej jak i rowerowej. Poruszono między innymi problem zakazu wjazdu rowerami na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, pomimo, ze istnieją drogi szutrowe po których można bezpiecznie, jeździć rowerem.

Zgłoszono wąskie drogi z brakiem poboczy czy pasów rowerowych dla rowerzystów, braki miejsc parkingowych z bezpiecznymi stojakami U-Kształtnymi, braku tras rowerowych, problem dróg rowerowych prowadzących do nikąd, oraz wiele innych istotnych problemów. Odnieśliśmy wrażenie że te zgłoszenia nikomu nie są potrzebne, a inżynierowie i tak zaprojektują po swojemu nie uwzględniając słabszych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chcemy aby zachodni turyści z płaczem uciekali z polskich szlaków (czytaj. GreenVelo) które nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa, a są oddane do użytku i mocno promowane na zachodzie (czesto lepiej wyglądają na reklamie niż w realu co wprowadza turystów w błąd)

Po zakończeniu Konferencji nastąpił przejazd Kolejką Leśną do Balnicy w towarzystwie bieszczadzkich bardów gdzie odbywały się warsztaty artystyczne.

 

 

 

 

W drodze powrotnej do Majdanu odśpiewano tradycyjną pieśń” Hej sokoły”

Po powrocie odbył się obiad dla gości Światowego Dnia Turystyki a następnie występ zespołu muzycznego ”Kapela na Dzień Dobry”

Na tym zakończono obchody.

 

mgr Adam Styś

Stowarzyszenie Rowery.Rzeszów.pl

 

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS