Wrześniowa Masa Krytyczna – na koniec lata jechała po Oficera Rowerowego.

Rzeszowska Masa Krytyczna wrzesień 2014 Rynek Rzeszow

Pogoda zaczęła się psuć. Nie ma wątpliwości – kończy się sezon rowerowy letni, a zaczyna jesienny 😉 Można chyba zrobić małe podsumowanie.

Na pewno sprawy posunęły się do przodu. Zyskaliśmy 50 nowych u-kształtnych stojaków od Zarządu Zieleni Miejskiej. Niedawno zostały oznaczone naklejkami informującymi, że jest to parking rowerowy. Jest to namacalny i wymierny dowód, że współpraca z Urzędem Miasta jest możliwa.

Oznakowane U – kształtne stojaki na rzeszowskich bulwarach.

Po czerwcowej Czerwonej Masie Krytycznej organizowanej wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Wierzbowej zamontowano 5 lśniących chromoniklem stojaków rowerowych. Chcielibyśmy jeszcze raz zaapelować o to, czy abyście nie zechcieli zostać krwiodawcami.

Bezpieczne stojaki przed Rzeszowskim Centrum Krwiodawstwa

Czekamy na potwierdzenie z MZD, że do budowy nawierzchni dróg rowerowych używany będzie wyłącznie profesjonalny sprzętu w postaci rozściełacza asfaltu. Remontując aleję Rejtana udowodniono, że da się budować gładkie ścieżki rowerowe.

Rozściełacz na ul.Rejtana

Po niezbyt rozsądnej decyzji środowisko rowerowe, czyli my wszyscy, wywalczyło prawo do powrotu rowerów na rzeszowskie deptaki.

DSCF0347_m

Już niedługo zostanie wprowadzona możliwość przewozu rowerów w autobusach. Apelujemy, żeby korzystać z tej możliwości rozsądnie i z szacunkiem dla innych pasażerów. Przyszły rok to powstanie buspasów i dopuszczenie na nich ruchu rowerów. Mimo protestów części osób, będzie to najbardziej logiczne posunięcie.
W tym roku opublikowaliśmy także raport z pierwszych w Rzeszowie badań ruchu rowerowego. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – coraz częściej używamy roweru. Tej siły nie można zlekceważyć. Uważamy, że rower jest ważnym narzędziem w tworzeniu lepszego miasta – przyjaznego mieszkańcom. Jest to temat zbyt poważny, żeby pozostawić go samemu sobie. Dlatego tematem wrześniowej Masy był oficer rowerowy. Chcemy powołania urzędnika, który będzie koordynował działania Urzędu Miasta pod kątem infrastruktury rowerowej, a także będzie otwarty na współpracę z samymi jej użytkownikami.
Po raz kolejny pokazaliśmy, że rower to także dobra zabawa i uczestnicy przejazdu przebrali się w stroje wojskowe – moro.

Oficer Rowerowy na wrześniowej Rzeszowskiej Masie Krytycznej

Trasa przejazdu liczyła 15 km i wyglądała następująco. Dziękujemy za liczne uczestnictwo w przejeździe oraz zadbanie o właściwe oświetlenie swoich rowerów.

Wrześniowa RzMK – [ZDJĘCIA]

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS