Zakończenie Mas Krytycznych w Rzeszowie

Rzeszowska Masa Krytyczna jest organizowana w Rzeszowie od początku istnienia stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl tj. od 2007 roku z małymi przerwami. Cykliczne przejazdy Masy zostały wznowione od 26 sierpnia 2011 roku do teraz. W ostatnich dwóch latach Przejazdy Masy były zawieszane na okres zimowy.

Celem Masy Krytycznej jest zwrócenie uwagi kierowców na obecność rowerzystów na drogach, przypomnienie władzom o konieczności budowy infrastruktury rowerowej (ścieżki i przejazdy rowerowe, stojaki i inne udogodnienia dla rowerzystów) oraz promocję roweru jako przyjaznego środowisku, zdrowego i szybkiego środka transportu miejskiego. Rower to również wspaniały sport o wielu konkurencjach oraz turystyka i rekreacja dla każdego. Pragniemy również zwrócić w ten sposób uwagę pieszych, aby nie chodzili po ścieżkach rowerowych, gdyż tylko wówczas, cała sieć będzie spełniała swoje zadanie. Masa krytyczna łączy środowisko rowerzystów lubiących dwa kółka w każdej formie, a także ma na celu wypromowanie Rzeszowa jako rowerowego miasta!

 

 

Celem Masy była walka o poprawę infrastruktury rowerowej w Rzeszowie, przejazd masy to też takie comiesięczne święto rowerzystów.

 

Wspólnie jedziemy przez miasto, pokazujemy ile radości daje nam jazda na rowerze. Pokazujemy że jesteśmy częścią ruchu i nie chcemy być spychani na pobocze. Masa to też okazja dla wielu osób do podniesienia swoich umiejętności rowerowych, do oswajania się z jazdą obok samochodów na szerokich ulicach. To też okazja dla najmłodszych na bycie częścią czegoś większego i na aktywne spędzenie czasu wolnego w gronie ludzi o podobnych proekologicznych poglądach. Rzeszowska Masa Krytyczna osiągnęła praktycznie wszystkie cele jakie wyznaczyli sobie organizatorzy. Podczas wspólnych przejazdów pokazujemy jak jeździć bezpiecznie, integrujemy środowiska rzeszowskich sportowców, biegaczy, rowerzystów, rolkarzy, morsów, osób niepełnosprawnych. Promujemy zdrowy tryb życia, zachęcamy do oddawania krwi oraz okresowo prowadzimy świąteczne zbiórki dla domów dziecka. Rzeszowska Masa krytyczna łączy środowisko rowerzystów lubiących dwa kółka w każdej formie, a także ma na celu wypromowanie Rzeszowa jako rowerowego miasta!

Nie walczymy z kierowcami samochodów, nie chcemy zmieniać ich przekonań do jazdy samochodem. Naszym celem jest tworzenie alternatywy w postaci profesjonalnej infrastruktury rowerowej. Kiedy  stojąc na zakorkowanej drodze w upalnym słońcu dostrzeżesz tą alternatywę i zobaczysz, że po Rzeszowie można poruszać się za darmo, bez korków w dodatku zdrowo i szybko to zmienisz swoje przekonania – rr.pl .

 

Udało się wywalczyć m.in.: więcej pieniędzy na drogi rowerowe, montaż 50 nowych stojaków rowerowych, możliwość nieodpłatnego przewożenia rowerów w autobusach, możliwość poruszania się rowerem po planowanych buspasach (Sikorskiego), możliwość poruszania się rowerem po rzeszowskim rynku, możliwość oznakowania roweru przez Straż Miejską, poszerzenie drogi dla rowerów od zapory do lisiej góry, budowę 60 bezpiecznych przejazdów rowerowych w całym mieście. Przekazaliśmy bezpieczne stojaki rowerowe dla szkół z Rzeszowa i okolic, prowadziliśmy badania rowerowe, wspieraliśmy lokalne firmy, stworzyliśmy interaktywną mapę rowerową. Zbieraliśmy podpisy o wprowadzenie Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, organizowaliśmy cyklicznie przejazdy, pikniki rowerowe i wyjazdy rodzinne za miasto, pomagaliśmy przy organizacji rajdów rowerowych, wspieraliśmy budowę szlaku Greenvelo, wybudowaliśmy boisko do BikePolo, owocowy sad Miejski, stację Naprawy Rowerów, stworzyliśmy wirtualnego oficera rowerowego, walczyliśmy o poprawę infrastruktury rowerowej w mieście, oraz z prezydentem Ferencem o dopuszczenie jazdy rowerem po rzeszowskich deptakach – wszystkie te akcje zostały zakończone sukcesami!

 

DUŻO PRACY..

Nasze stowarzyszenie pracuje obecnie na granicy maksymalnej wydajności, dostajemy mnóstwo zgłoszeń i staramy się rozwiązywać wszystkie problemy rowerowe. Jako specjaliści rowerowi bierzemy udział w dużych projektach na terenie naszego miasta i nie tylko (przebudowa dworca, budowa kładek kompozytowych, budowa nowych dróg, remonty, opiniowanie projektów, koncepcje rozwoju infrastruktury rowerowej itp. ) Staliśmy się małą jednostką miejską do spraw związanych z tematyką rowerową. Na szczęście urzędy takie jak Zarząd Transportu Miejskiego , Zarząd Zieleni Miejskiej czy nawet Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie nauczyły się z nami współpracować celem wspólnego dobra. Ruch rowerowy wzrasta, rowerzystów przybywa a nam brakuje rąk do pracy.

BRAKUJE RĄK

Członkowie stowarzyszenia wykonują swoją prace nieodpłatnie . Cieszymy się z tego że możemy mieć wpływ na rowerowy rozwój naszego miasta, widzimy tu ogromny potencjał który chcemy wykorzystać. Nasza organizacja działa bardzo sprawnie i skutecznie, ale obowiązków przybywa. Postanowiliśmy ograniczyć pewne działania na rzecz innych. Uznaliśmy że rzeszowska Masa Krytyczna osiągnęła już swoje cele, jest to jednostka dążąca do samozniszczenia tzn. rozwiązując problemy sprawiamy ze jest coraz mniej istotnych tematów które warto poruszać publicznie.

 

Wsparcie od rowerzystów

po ogłoszeniu informacji o zawieszeniu Mas Krytycznych, otrzymaliśmy kilkanaście telefonów i meili od uczestników którzy chcieliby, aby cykliczne przejazdy rowerzystów były kontynuowane. Postanowiliśmy dać sobie szanse i zbudować nowy zespół do organizacji mas krytycznych działający pod patronatem stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl.

Chcemy dodatkowo zwrócić uwagę Urzędu Miasta na brak imprez rowerowych w Rzeszowie. Masa krytyczna jest organizowana dzięki zaangażowaniu wolontariuszy ze Stowarzyszenia, i finansowana z datków zebranych od uczestników Mas, oraz partnerów. Niestety miasto Rzeszów nie wpiera nas w tych działaniach. Dodatkowo urzędnicy odrzucają nasze projekty zgłaszane do RBO na organizację sportowych imprez rowerowych w naszym mieście, nie dając nawet cienia szansy mieszkańcom oddanie głosu na sportowe projekty rowerowe.

Spotkanie – nabory do organizatorów Masy Krytycznej

14.07.2017 o 19:00 na scenie przy Bulwarach odbędzie się spotkanie robocze na którym podejmiemy decyzję w którym kierunku powinna JEŹDZIĆ  RZESZOWSKA MASA KRYTYCZNA. Każdy kto chciałby dołączyć do nowego zespołu powinien pojawić się na spotkaniu i zadeklarować chęć pomocy w organizacji. Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl udzieli wsparcie merytorycznego i technicznego dla nowego zespołu który będzie chciał kontynuować rzeszowską rowerową tradycję. Przydadzą się również nowe cele, pomysły i kierunki działań.

Wszystkich zainteresowanych pomocą w organizacji Mas Krytycznych zapraszamy na ww. spotkanie, oraz o ewentualny kontakt telefoniczny tel. 661 036 797 / 603 742 607 lub email [email protected]


Mamy nadzieję że uda się podtrzymać tradycję. ZAPRASZAMY

DYSKUSJA

logo rowery rzeszów
WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA! DOŁĄCZ DO NAS