Znakowanie rowerów

Znakowanie Rowerów – W 2012 roku wspólnie z Gazetą Wyborczą organizowaliśmy akcję mającą na celu wprowadzenia możliwości oznakowania swojego roweru. Liczba kradzieży rowerów utrzymuje się na stałym poziomie dlatego postanowiliśmy wprowadzić możliwość oznakowania roweru. Samo oznakowanie w minimalnym stopniu odstrasza potencjalnego złodzieja przed kradzieżą, ale utrudnia mu jego sprzedaż. Dodatkowym atutem oznakowania roweru jest wpisanie go do bazy Rzeszowskiej Ewidencji Rowerów Oznakowanych co pozwala na jego łatwą identyfikację. Często zdarzało się że właściciele skradzionych jednośladów nie mieli żadnych dokumentów poświadczających że są ich właścicielami, dlatego system ten pozwala na łatwą identyfikację właściciela.

Znakowanie Rowerów w Rzeszowie 2012r.

znakowanie rowerów rzeszów

Znakowanie odbywa się w siedzibie Straży Miejskiej w Rzeszowie ul. Ofiar Katynia 1, w środy w godz. 15.00 – 18.00. Oznakować rower mogą tylko i wyłącznie osoby zameldowane w Rzeszowie (chcemy aby za symboliczną opłatą była również taka możliwość dla osób z po za miasta)

Aby uniknąć kolejek zalecamy rezerwację terminu pod numerem telefonu: 178754670

znakowanie rowerów rzeszów

Z badań  które prowadzimy wynika że 100% skradzionych w Rzeszowie rowerów nie było zapiętych wcale lub zapięciem typu linka!

538726_434125569967717_842318158_n

Akcja skierowana jest do osób zameldowanych na stałe w Rzeszowie i ma na celu ograniczenie ryzyka kradzieży oraz zwiększenie szansy na odzyskanie skradzionego roweru.

Znakowanie odbywa się poprzez naniesienie na elementy roweru numeru identyfikacyjnego, wprowadzanego później do Rzeszowskiej Ewidencji Rowerów Oznakowanych. Znakowanie wykonywane jest za pomocą mikroudarowego „engrawera”, który powodując zmiany w strukturze metalu umożliwia odczyt numeru nawet po powierzchniowym zatarciu znaków. Rowery znakowane są na spodniej części ramy roweru, możliwe są jeszcze inne miejsca grawerowania kodu wskazane przez właściciela, np. widelec.
Znakujemy tylko sprawne rowery, których właściciel jest pełnoletni (niepełnoletnich zapraszamy z prawnymi opiekunami), posiadający przy sobie dowód tożsamości oraz dowód zakupu roweru lub złoży pisemne oświadczenie, że jest jego właścicielem.

Pamiętajcie, aby wcześniej upewnić się, że wykonanie znakowania roweru nie będzie przez producenta roweru/ramy uznane za ingerencję która spowoduje utratę gwarancji!

Współorganizatorami akcji są: Straż Miejska w Rzeszowie, Urząd Miasta Rzeszowa i Gazeta Wyborcza Rzeszów a pierwsze znakowanie odbyło się 22 września 2012 r.

znakowanie rowerów rzeszów

Niedoskonałością tego systemu jest brak współpracy z innymi ogólnokrajowymi bazami skradzionych rowerów – liczymy że uda się to zmienić w najbliższym czasie.

znakowanie rowerów rzeszów

OZNAKUJ SWÓJ ROWER I PAMIĘTAJ O UŻYWANIU ZAPIĘCIA TYPU U-LOCK!